Звіт
директора Бродницької гімназії
за 2020/2021 навчальний рік
Управління закладом
У 2020/2021 навчальному році педагогічний колектив вирішував низку питань з проблеми «Вдосконалення професійних компетентностей педагогічних працівників для роботи в умовах НУШ».
Управління закладом було спрямовано на здійснення державної політики в галузі «Освіта», упровадження нового Державного стандарту початкової освіти, збереження кількісних і якісних параметрів мережі, створення належних умов для навчання й виховання учнів, удосконалення змісту освітнього процесу.
Реалізовуючи освітні завдання гімназії, адміністрація спрямовувала роботу колективу на:
· впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти (1-3 класи);
· створення умов для забезпечення доступної та якісної освіти, що відповідає запитам особистості та вимогам суспільства;
· модернізація змісту методів, форм навчання і виховання, удосконалення системи контролю за здійсненням освітного процесу;
· спрямування науково-методичного потенціалу педагогів гімназії на підвищення рівня навчальних досягнень учнів, якості уроку;
· створення умов для підвищення мотивації, реалізації інтелектуального потенціалу вчителів і обдарованої молоді, лідерських якостей майбутніх громадян України;
· залучення ІКТ у освітній процес, управлінську діяльність;
· забезпечення соціального захисту та безпечних умов навчання та праці учасників освітнього процесу;
· удосконалення системи учнівського самоврядування, патріотичного виховання, відродження кращих надбань українського народу, його культурних та національних традицій;
· забезпечення моніторингу навчальних процесів;
· сприяння розвитку творчих здібностей учнів, створення умов для їх самореалізації;
· формування здоров’язберігаючої компетенції, створення умов для покращення здоров’я дітей;
· зміцнення і оновлення матеріально-технічної бази кабінетів початкової школи (НУШ) через ефективне використання бюджетних та залучення позабюджетних коштів.
Адміністрацією постійно проводились консультації та спільно розглядалися питання з такими структурними підрозділами закладу, як Рада школи (голова – Гаврилович О.В.), профспілковий комітет (голова – Вишневська Н.Г.), методична рада (голова – Базевич Т.В. ). Така співпраця сприяла розвитку всіх напрямків діяльності закладу освіти, дозволила покращити результативність освітнього процесу та матеріально-технічну базу школи.
Аналіз мережі закладу
На початку навчального року було укомплектовано 9 класів з українською мовою навчання. До 1 класу було зараховано 12 учнів. Учні 1 класу пройшли підготовку у ДНЗ с. Веселка. Всього на 05 вересня 2020 року в гімназії навчалося 144 дитини. В гімназії протягом року працювала група подовженого дня для учнів 3 та 4 класів, яку відвідували 20 вихованців.
Роботи закладу спрямована на виконання ст.53 Конституції України, ст. 66 Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту»
Відповідно до статті 22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 66 Закону України «Про освіту», статті 18, 37 Закону України «Про загальну середню освіту», Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року №684, зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 19 вересня 2018 року №806, з метою створення умов для здобуття дітьми шкільного віку та учнями обов’язкової загальної середньої освіти, здійснення контролю за охопленням навчанням підлітків шкільного віку, за відвідуванням ними навчальних занять, а також формування оптимальної мережі класів протягом навчального року проводилася систематична робота адміністрацією закладу в співпраці з Вичівською сільською радою.
Для батьків майбутніх першокласників були проведені збори, в яких взяли участь батьки всіх учнів.
Дітей, які не були охоплені навчанням, у мікрорайоні не було.
З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, з урахуванням індивідуальних особливостей та стану здоров’я учнів, довідок лікувальних закладів та заяв батьків з 01 вересня 2020 року було організоване інклюзивне навчання для 5 учнів гімназії (4,5,6 класи), а з 1 жовтня – для учня 1 класу.
Вчасно був проведений розподіл педагогічного навантаження вчителів, складений розклад уроків. Подані статистичні звіти до відділу освіти Зарічненської райдержадміністрації. Директором закладу та його заступником була спланована робота всіх підрозділів. Накази по гімназії регламентували також організацію гарячого харчування учнів.
Аналіз кадрового забезпечення
Педагогічний коллектив гімназії у 2020/2021 навчальному році складався з 21 педагога . Гімназія була укомплектована необхідними педагогічними кадрами в повній мірі.
Адміністрація гімназії надає своїм колегам необхідну методичну допомогу, забезпечує систематичний контроль за роботою педпрацівників.
Вчасно було призначено класних керівників, завідуючих кабінетами, керівників МО. Було вчасно визначено функціональні обов’язки педагогічних працівників та затверджені їх посадові інструкції.
На виконання річного плану роботи та наказу по закладу від 31 серпня 2020 року № 94 «Про організацію методичної роботи у 2020/2021 навчальному році», Положення про методичну роботу з педагогічними кадрами загальноосвітніх шкіл України, виходячи з методичної теми гімназії «Вдосконалення професійних компетентностей педагогічних працівників для роботи в умовах НУШ» була організована методична робота педагогічного колективу на навчальний рік.
Методична робота в гімназії протягом поточного навчального року проводилася за такими формами:
а)індивідуальні - самоосвіта, курсова перепідготовка, співбесіди, аналіз і самоаналіз уроків, консультації, вебінари, семінари;
б)колективні - педагогічні ради, наради при директорові;
в)групові – МО, атестація педагогічних працівників.
В ліцеї було організовано роботу 5-ти МО- вчителів початкових класів, суспільно – гуманітарного циклу, природничо – математичного циклу, класних керівників , асистентів учителів інклюзивних класів. МО працювали за своїми планами роботи, оформляли належну документацію. Протягом 2020/2021 н.р. було проведено по 4-5 засідань МО. На засіданнях були розглянуті нормативно-правова документація, методичні рекомендації щодо вивчення предметів, календарно-тематичне планування вчителів. Проте є типові недоліки у плануванні роботи ПМК: одноманітними є форми роботи на засіданнях, переважає теоретичне вивчення питань, недостатньо практичних заходів.
Індивідуальна робота вчителя над науково-методичною темою – це найбільш ефективний шлях включення його в активну, самостійну творчу пізнавальну діяльність. Тому вчителі гімназії особливу увагу приділяли самоосвітній діяльності, більшість з них постійно знаходилися в творчому пошуку, працювали над власними методичними темами, спорідненими з темою гімназії. Протягом року адміністрацією проводилися співбесіди з вчителями щодо шляхів реалізації ними своїх методичних тем, результативності їх щоденного запровадження в роботі.
Важливим завданням методичної роботи було проведення методичних заходів, спрямованих на розвиток творчого потенціалу педагогів, вивчення, узагальнення і поширення ефективного педагогічного досвіду. Тому з метою активізації вчителів на підвищення професійної майстерності, рівня методичної підготовки, розвитку творчих здібностей педагогів були проведені відкриті уроки.
Серед визначених завдань методичної роботи є інформаційне забезпечення педагогічних працівників із проблем освіти, педагогіки, психології, науки і ефективного педагогічного досвіду. Тому на педагогічних радах розглядалися питання щодо сучасного підходу до освітнього процесу, розвитку Нової української школи.
Актуальним питанням залишається впровадження інноваційних технологій до навчального процесу, вдосконалення організаційної якості вчителів, розширення світогляду учнів, розвитку їхніх творчих здібностей, залучення батьків до співробітництва. З цією метою у ліцеї були проведені предметні Тижні з правознавства, історії, географії, української мови та літератури, іноземної мови, також День писемності. Предметні тижні підвищують в учнів рівень активізації пізнавальної діяльності. Завдяки наданій можливості взяти участь в заходах, проявити свої творчі та розумові здібності зростає інтерес до вивчення предметів. Тому вчителі проводили інтелектуально – пізнавальні ігри, квести, круглі – столи.
Активне реформування загальної середньої освіти в Україні розпочалося ще з 2018-2019 навчального року. З прийняттям у вересні 2017 року нового Закону «Про освіту», реалізацією Концепції Нової української школи, учнів та їх батьків торкнулися важливі зміни в системі освіти. Зміни в новій українській школі передбачають перехід від освіти знання до освіти компетентності, вміння використовувати набуті знання в житті,від авторитарної педагогіки до педагогіки партнерства.
Початкова освіта передбачає поділ на два цикли –1–2 класи і 3–4 класи, що враховують вікові особливості розвитку та потреб дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у їхніх досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти.
У цьому навчальному році було розроблено освітні програми для 1-2 та 3-х класів на основі Типових освітніх програм, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 08.10.2019 № 1273 та 08.10.2019 № 1272, відповідно до Закону України «Про освіту», Державного стандарту початкової освіти. У програмах визначено змістові лінії; очікувані результати навчання та відповідний зміст кожного навчального предмета чи інтегрованого курсу. Типові навчальні плани визначають тижневий обсяг навчального навантаження здобувачів освіти.
Принципів цього стандарту дотримуються й наші педагоги: цінність дитинства – тобто відповідність вимог віковим особливостям дитини; радість пізнання та розвиток особистості – тобто плекання самостійності та незалежного мислення замість «навченої безпорадності»; принципи здоров’я та безпеки –формування здорового способу життя та створення безпечних умов для фізичного та психоемоційного розвитку дітей. Зміст початкової освіти розроблено на основі компетентнісного підходу. Впроваджується формувальне та вербальне оцінювання: тобто оцінюється поступ дитини у навчанні, а в 3-х класах ще є й підсумкове оцінювання. Результати наскрізних умінь та результати навчання заносяться до Свідоцтв досягнень, які зберігаються у особових справах учнів.
Кожен день навчання розпочинається «ранковими зустрічами», під час яких діти знайомляться з планами на день, діляться власним досвідом, обмінюються щоденними новинами. Освітнє середовище організоване таким чином, щоб кожна дитина почувала себе у класі затишно і безпечно, а кожен клас відображав ту спільноту дітей, яка там навчається. Водночас, є місця, де дитина зможе побути наодинці. Стіни і меблі використовуються для розміщення робіт учнів. Парти в класі переставляються в залежності від виду роботи.
Звичайно, що навчання буде вдалим, якщо до участі у навчально-виховному процесі активно долучатимуться батьки, адже вони – перші вчителі й найкращі знавці своєї дитини. Тому вчителі тісно співпрацюють з батьками, утворюючи партнерство, в центрі якого знаходиться дитина. Об’єднання зусиль учителів і батьків сприяє особистісному зростанню дитини і полегшує засвоєння матеріалу.
Питання впровадження Державного стандарту вивчалося під час проведення педагогічних рад, нарад при директорові, засідань МО, співбесід з учителями, зустрічей з батьками на класних батьківських зборах очно та в дистанційному режимі. Всі вчителі вивчили Державний стандарт та правильно впроваджували його у своїй повсякденній роботі.
У 2021-2022 навчальному році буде продовжено впровадження Державного стандарту початкової школи вже у 4-х класах. Тому, вчителям, які будуть викладати у 4 класі, потрібно вивчити програмові вимоги нового Державного стандарту та неухильно дотримуватися методичних рекомендацій щодо його впровадження.
Протягом навчального року перевірявся стан ведення класних журналів 1-9 класів, учнівських щоденників (4 – 9 класи), особових справ учнів, вчителів, готовності вчителів до уроків. Результати цієї роботи висвітлені в узагальнюючих наказах по гімназії, заслухані на нарадах при директорові та педагогічних радах. З учителями проводилися співбесіди й роз’яснювальна робота щодо вивчення нормативних документів, ведення шкільної документації, виконання навчальних програм з предметів.
З метою організації неперервного вдосконалення фахової майстерності організовано роботу щодо курсової перепідготовки вчителів. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21серпня 2019 року № 800 «Про деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково – педагогічних працівників» було здійснено перспективне планування підвищення кваліфікації працівників ліцею. На підставі орієнтовного плану було сформоване замовлення на навчання педагогічних працівників у 2021 році на базі РОІППО.
Робота кожного вчителя, в тому числі й молодих спеціалістів, рік від року піднімається на більш високий рівень як теоретичної, так і практичної підготовки.
Тому, в подальшій роботі педагогічному колективу та адміністрації гімназії слід звернути увагу на наступні питання:
1. Адміністрації:
- підвищення мотивації вчителів до розробки методичних і дидактичних посібників, публікації власних педагогічних доробок у педагогічних виданнях;
- посилення контролю за перевіркою зошитів з мов, літератур та математики;
- врахування знання технологій дистанційного навчання під час атестації вчителів.
2. Вчителям – предметникам:
- систематичну роботу над рівнем своєї самоосвіти, його підвищенням;
- здійснення творчого підходу до планування та проведення предметних тижнів та днів , в тому числі з використанням дистанційних технологій;
- підвищення мотивації щодо власної дослідницької роботи, розвитку інтересу учнів до науково – дослідної діяльності;
- посилення роботи з обдарованими дітьми щодо підготовки учнів до участі у Всеукраїнських учнівських предметних олімпіадах та творчих конкурсах;
- своєчасне та правильне оформлення шкільної документації, перевірки зошитів.
В зв’язку з карантинними обмеженнями у 2020/2021 навчальному році була послаблена робота з обдарованими дітьми. Конкурси, Всеукраїнські учнівські олімпіади із базових дисциплін були відмінені, але деякі з заходів були проведені дистанційно.
В зв’язку з впровадженням Державного стандарту початкової школи та за новими вимогами учні Нової української школи оцінюються вербально. А тому учнів 1-3 класів не враховувалися при проведенні аналізу результатів навчальних досягнень учнів гымназыъ.
Відповідно до наказу МОН від 03.03.2021 №273,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №338/35960, у 2020/2021 навчальному році учнів 4, 9 класів було звільнено від державної підсумкової атестації. У зв’язку з цим моніторингові дослідження результатів державної підсумкової атестації учнів 4, 9 класів не проводилися.
Аналіз виховної роботи закладу за 2020/2021 навчальний рік
Виховна робота в гімназії спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», основних аспектів Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року. Виконувались основні засади Концепції національної системи виховання дітей та молоді у національній системі освіти, положення програми Міністерства освіти та науки України «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 кл. загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепція громадянського виховання, національна Програма патріотичного виховання. Адміністрацією гімназії та педагогічним колективом створено систему виховної роботи, структура якої забезпечує реалізацію завдань всіх її напрямків через проведення різних форм виховної діяльності у процесі навчання і позакласній діяльності, впровадження у виховний процес інноваційних технологій, розвиток творчих здібностей учасників освітнього процесу, роботу органів учнівського самоврядування, співпрацю трикутника «гімназія – учні - батьки».
Виховна робота проводилася згідно з планом роботи ліцею на 2020/2021 н.р.
Пріоритетними напрямками виховної роботи на 2020/2021 навчальний рік було визначено:
• національно - патріотичного виховання дітей та молоді;
• громадянське виховання;
• превентивне виховання;
• система роботи щодо формування ціннісного ставлення особистості до сім'ї, родини; підготовки підростаючої молоді до дорослого, сімейного життя;
• інтегрування зусиль органів учнівського самоврядування та батьківської громади, педагогічного колективу при організації виховної роботи;
• відзначення важливих пам'ятних та ювілейних дат протягом 2020/2021 навчального року з метою створення ефективної системи національно-патріотичного виховання, морально-духовного, культурного розвитку дитини;
• охоплення учнів позакласною та позашкільною роботою
та інші.
План виховної роботи гімназії та плани виховної роботи класних керівників складено відповідно до Методичних рекомендацій щодо планування виховної роботи в закладах освіти.
Виконання основних завдань виховної роботи в ліцеї здійснюється за орієнтирами, визначеними в змісті виховної діяльності Основних орієнтирів виховання учнів 1-9 класів, а саме:
• формування ціннісного ставлення до суспільства і держави;
• ціннісного ставлення до сім'ї , родини, людей;
• ціннісне ставлення до себе;
• ціннісне ставлення до природи;
• ціннісне ставлення до праці;
• ціннісне ставлення до мистецтва.
Силами учнівського самоврядування та під керівництвом педагога-організатора Мойсієвич В.П. у гімназії в було проведено такі загальношкільні виховні заходи:
• Свято Першого дзвоника;
• День учителя;
• Новорічні свята для учнів 1-9 класів;
• Свято «Останній дзвоник».
Інші виховні заходи були проведені класними керівниками в своїх класних колективах згідно з Річним планом та виховними планами класних керівників.
Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін. В основу системи національно-патріотичного виховання покладено ідею розвитку української державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та української політичної нації. Учням гімназії, з 1 по 9 клас, прищеплюється повага до національної символіки, любов до рідного краю. Саме тому у кожному класі та у ліцеї створені куточки державної символіки, класні куточки.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2», зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 року №760 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», з метою запобігання поширенню на території Рівненської області гострої респіраторної хвороби COVID-19 було заборонено проведення будь-яких масових заходів на території гімназії.
Щороку МОН пропонує варіанти тем для першого шкільного заняття. Теми були необов’язковими та коригувались вчителем, адже Закон про освіту гарантує закладам освіти та вчителям академічну свободу і тему Першого уроку вчитель обирав самостійно. Обираючи тему, вчителі орієнтувалися на вік школярів та актуальність. Це були ціннісно орієнтовані уроки, присвячені просвітницькому форматі щодо COVID-19. На Першому уроці класні керівники ознайомили учнів із COVID-19, шляхами передачі інфекції, сконцентрувати увагу на тому, як діяти в контексті нового коронавірусу, обговорили важливість соціальної дистанції, миття рук та отримали знання, на які симптоми звернути увагу, щоби вчасно отримати медичну допомогу.
У жовтні відзначили День працівника освіти. Були проведені години спілкування до Дня Гідності та Свободи «З Україною у серці», напередодні Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору проведено інформаційні заходи щодо поширення знань про трагічні сторінки історії нашої країни.
У рамках Тижня права класними керівниками проведено цикл бесід, спрямованих на формування у дітей та учнівської молоді поваги до Конституції України, законів української держави.
З 07 по 11 грудня проходив Всеукраїнський тиждень права. У закладі відбулася низка різноманітних заходів: виставка плакатів "Права та обов'язки дитини", тематична виставка "Мої права та обов'язки".
Було проведено акцію «16 днів проти насильства». Такого роду акції сприяють розповсюдженню інформації про актуальні проблеми суспільства та підвищують рівень обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорстокого поводження з дітьми, формуванню свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.
Учні 5-9 класів оформили інформаційну стіну малюнками на тему «Я проти насильства!», а 1-4 класи долучилися до загальнонаціонального проекту «Я маю право».
Допомагає у виховній роботі вчителям завідуюча бібліотекою гімназії Вишневська Н.Г. Протягом року оформлялись тематичні книжкові виставки. Вівся Календар знаменних дат, в якому висвітлювалася інформація про життя та діяльність українських та зарубіжних письменників, поетів, науковців. Аналізуючи стан виховної роботи ліцею варто зазначити , що пріоритетними завданнями в подальшій роботі слід вважати:
- використання сучасних інформаційних технологій в управлінській діяльності та в освітньому процесі ліцею;
- збереження морального, фізичного та психічного здоров'я підростаючого покоління;
- виховання патріотизму, громадянських якостей особистості;
- розвиток у дітей творчих здібностей, підтримка обдарованих дітей.
Моніторинг стану виховної роботи за 2020/2021 навчальний рік показав, що виховна робота в гімназії знаходиться на достатньому рівні. Але в організації виховної роботи школи є певні недоліки: потребує подальшого розвитку робота зі шкільного самоврядування: розширення команди лідерів, підтримці активних і вмотивованих учнів, які прагнуть створювати креативні і цікаві проєкти, активізація участі шкільної дитячо-юнацької організації у заходах різних рівнів, організації та реалізації учнівських ініціатив; необхіднє поширення мережі гуртків та їх якісна робота; створення бази методичних матеріалів, розроблених класними керівниками.
Аналіз роботи по забезпеченню безпеки життєдіяльності учнів, створенню умов для забезпечення психічного та фізичного здоров’я учнів і вчителів
На початку навчального року адміністрація гімназії координувала роботу медичної сестри і класних керівників щодо заповнення листків здоров’я, дотримання санітарних норм освітлення навчального закладу і класних приміщень.
Педагоги закладу враховують результати поглиблених медичних оглядів учнів у своїй щоденній роботі.
Протягом навчального року учні гімназії були забезпечені гарячим харчуванням лише у квітні-червні. Наказом по гімназії відповідальною з харчування ( за якість їжі) була призначена медична сестра Шкода К.С. Вона контролювала якість їжі, норми харчування, санітарний стан їдальні, дотримання кухарем меню та технології приготування страв. Був складений графік харчування учнів гімназії. Медсестра також постійно здійснювала контроль за роботою кухара, їдальні, за дотриманням дітьми та персоналом їдальні правил особистої гігієни, своєчасним проходженням ними медогляду, якістю приготування страв, надавала рекомендації, які реєструвала в спеціальному журналі згідно з діючими нормативними вимогами. Громадський контроль за організацією харчування здійснювався членами батьківського комітету.
Вчителі фізики, хімії, біології, інформатики, фізичної культури та трудового навчання вели вчасно проводили інструктажі та реєстрували їх у відповідних журналах .
Робота гімназії спрямована на те, щоб здобувачі освіти отримали вміння жити у сучасному світі.
ЗВІТ
директора Бродницької гімназії
Зарічненської селищної ради
Базевич Тетяни Василівни
перед педагогічним колективом та громадськістю
за 2021-2022 навчальний рік
Закінчився навчальний рік і сьогодні ми робимо певні підсумки роботи колективу закладу, оцінюємо діяльність директора на посаді протягом 2021-2022 навчального року.
На цих загальних зборах ми керуємося Положенням про порядок звітування директора перед трудовим колективом, представниками громадського самоврядування закладу щодо своєї діяльності на посаді протягом навчального року, яке було затверджено наказом №178 від 23.03.2005 року Міністерством освіти і науки України.
Як директор закладу у своїй діяльності протягом звітного періоду я керувалася Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника загальноосвітнього закладу.
Освіта була і надалі залишається найвищим національним пріоритетом, основою для розвитку особистості, суспільства та держави. Сьогодні вона зазнає суттєвих змін – змінюються пріоритети, структура і зміст освіти, пов’язані із запровадженням компетентнісного підходу до формування змісту та організації освітнього процесу. Тому створення високоефективної системи якісної освіти – це об’єктивна вимога часу.
І. Загальна інформація про заклад
Бродницька гімназія є комунальною власністю Зарічненської селищної ради Вараського району Рівненської області. Управління[RbD1] та фінансування здійснюється бухгалтерією відділу , культури, молоді та спорту Зарічненської селищної ради.
Будівля закладу функціонує з 1946 р., земельна ділянка, яка належить закладу, має площу 0,6474 га.
Навчальний заклад працює в І зміну, навчальний тиждень – п’ятиденний.
Виконання ст.53 Конституції України, Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту»:
На виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», статті 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 року №684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів», наказу Держкомстату України від 06.11.2007 року №406 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №77-РВЕ «Звіт про кількість дітей шкільного віку» було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного та дошкільного віку, які проживають у с.Бродниця. Усі діти охоплені навчанням.
ІІ. Освітнє середовище закладу
Територія навчального закладу огороджена повністю, облаштовані ворота і хвіртки, з метою обмеження доступу стороннього автотранспорту. «Схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих немає. Нестандартне обладнання утримується в належному стані, загроз для травмування дітей не несе, про що складаються акти обстеження два рази на рік.
Територія озеленена достатньо. Квітники із багаторічними та однорічними рослинами знаходяться у центральній частині двору. Своєчасно проводиться очищення від сухого листя й трави, косіння трави, обрізання кущів самшиту та ялинок на території гімназії.
Початковашкола не відокремлена від приміщень для учнів старших класів. Облаштування приміщень та кабінетів не створює загрози травмування учнів та працівників. У кабінетах меблі розставлені належним чином, коридор не загромаджений. В коридорі встановлено три кулери для пиття, які тимчасово не використовуються у зв’язку з карантинними обмеженнями.
Режим прибирання закладу забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридору, навчальних приміщень. Режим провітрювання дотримується.
Внутрішній туалет обладнаний згідно санітарних норм.Здобувачі освіти та працівники користуються внутрішнім туалетом. При виникненні потреби (коли заняття проводяться на відкритому повітрі) можна користуватися надвірним туалетом.
Харчоблок. Санітарно-гігієнічний стан їдальні відповідає нормам, діти харчуються на двох перервах, що дає змогу раціонально використовувати меблі та посуд. Рукомийники забезпечені милом, черговий учитель слідкує за дотриманням гігієнічних вимог учнями перед прийманням їжі.
Працівники дотримуються режиму зберігання продуктів та готових страв, наявне підсобне приміщення, погріб. Харчування здійснює кооперативне підприємство «Володимирецький комбінат громадського харчування» з 10.03.2021 року по даний час. Наявний паспорт харчоблоку. В їдальні достатня кількість технологічного та холодильного обладнання: холодильник, морозильна камера, 2 електричні плити з духовками, бойлер. Кухонним та столовим посудом харчоблок забезпечений в достатній кількості, розробочний інвентар промаркований відповідно до вимог системи НАССР. Аналіз питної води проводився у серпні та вересні 2021 року. Із 24 лютого2022 року гаряче харчування призупинене і до закінчення навчального року не проводилося, бо освітній процес було переведено на дистанційну форму навчання. Закладом освіти видано батькам довідки на грошову компенсацію згідно чинного законодавства.
Аналіз дотримання санітарно-гігієнічних вимог у приміщеннях закладу показав, що температурний режим в цілому дотримується, рівень освітлення контролюється, вологе прибирання проводиться згідно графіка. Заклад працює у відповідності до діючого санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів та інших чинних нормативних документів з урахуванням на період карантину діючих вимог протиепідемічних заходів у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби. Дезінфікуючими, миючими засобами, засобами захисту для працівників харчоблоку забезпечені у достатній кількості (маски, щитки, рукавички, спецодяг). Графіки та інструкції обробки наявного інвентаря та обладнання розроблені.
ІІІ. Навчальні приміщення
Заклад забезпечений оптимальною кількістю приміщень. Функціонують навчальні кабінети, бібліотека, їдальня, кабінет психолога та соціального педагога, кабінет медсестри. Заняття з фізичної культури проводяться на відкритому повітрі при сприятливих кліматичних умовах, спортивна зала відсутня. Для забезпечення формування ключових компетентностей у різних галузях прагнемо забезпечувати відповідне обладнання для навчальних кабінетів. Так в цьому навчальному році обладнано четвертий кабінет для початкової школи згідно з вимогами НУШ.
Під час оформлення навчальних кабінетів та коридорів застосовуємо гнучкість дизайну, в класах на стінах розміщуються дитячі творчі роботи, малюнки. Таке використання простору демонструє, що клас належить всім учням. Відповідно до вимог НУШ кожного року оформляємо кабінет для 1 класу за рахунок державної субвенції, коштів громади та батьківської допомоги. Під час перерв діти відпочивають у коридорах, під час сприятливої погоди на подвір’ї. Для педагогів місця для відпочинку облаштовані в учительській.
ІV. Вимоги з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, обізнаність учасників освітнього процесу з правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі є під щоденним контролем адміністрації, медпрацівника Шкоди Катерини Сергіївни, громадського інспектора з охорони праці Гавриловича Олега Васильовича, завгоспа Бубнович Світлани Павлівни.
Заклад забезпечений первинними засобами пожежогасіння: вогнегасників 12 шт., ящиком з піском; пожежний щит укомплектований.
На зборах трудового колективу у вересні2021 року, затверджено Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників закладу, наявний план роботи закладу на 2021-2022 навчальний рік, де передбачено розділ «Заходи з охорони праці».
Посадові обов’язки працівників, інструкції з техніки безпеки з блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності діють відповідно до наказів по закладу. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці від 29.01.1998 року №9.
У наказах по закладу призначено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці,безпеки життєдіяльності під час освітньог1 процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство в закладі.
Щорічно за планом роботи закладу проводиться навчання працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки. За графіком проводяться заліки працівників, про щооформляються протоколи в окремому журналі.
У закладі наявні всі необхідні журнали для реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці працівників та учнів закладу. Питання щодо охорони праці обговорювалися на нараді при директору у грудні місяці. Розроблені та виконуються в період освітнього процесу заходи з охорони праці.
Протягом 2021-2022 навчального року не було травмовано вчителів та працівників закладу, здобувачів освіти Питання безпеки життєдіяльності дітей під час канікул обговорено на батьківських зборах у жовтні 2021 року (онлайн).
26 серпня 2020 року проведено заміри контурів заземлення та ізоляції електрообладнання, про що складено відповідні протоколи.
Щоденно здійснюється контроль за температурним режимом у приміщенні гімназії, за режимом провітрювання, вологим прибиранням, яке проводиться раз на день.
Медичне обслуговування учнів здійснює медична сестра Шкода Катерина Сергіївна. Медогляд дітей проводився згідно графіка, всерпні місяці, у приміщенні Бродницького ФАПу. Щомісячно здобувачі освіти 1-9 класів проходять огляд на педикульоз.
За результатами медичного огляду учні розподілені на групи для занять фізичною культурою.
На 01.09.2021 року 29 працівників пройшли медогляд і були допущені до роботи. Наданий час працівники закладу освіти згідно затвердженого графіка проходять профілактичний медичний огляд на базі КНП «Зарічненська багатопрофільна лікарня». Всі працівники гімназії були вакциновані (за винятком кочегаряДелідона Олександра Івановича, якого відсторонили, а потім звільнили з посади) від COVID – 2019.
Постійно здійснюється контроль щодо роботи системи забезпечення життєдіяльності будівлі закладу. Оформляються акти громадсько-адміністративного контролю.
Вся робота з охорони праці спрямована на виконання Законів України «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Про охорону праці», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», розпоряджень селищного голови, з поліпшення профілактичної роботи щодо попередження травматизму, покращення виховної роботи з дітьми щодо усвідомлення ними необхідності вироблення звичок дотримання правил поведінки, прийнятих у суспільстві, оволодінні основними прийомами, методами й заходами захисту від травматизму під час освітнього процесу, у побуті та загибелі дітей при виникненні надзвичайних ситуацій різного характеру, недопущення поширення захворюваності на ГРВІ та коронавірусну хворобу серед здобувачів освіти та працівників. Протягом першого півріччя 2021-2022 навчального року учні 2, 3,4 та 7,9 класів переводилися на дистанційне навчання (виявлення захворювання на COVID -19 серед учнів класу).
V. Безпека життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму
Із учнями закладу перед та після канікул проводились цільові інструктажі та фіксувались у журналах реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності, закріплені за кожним класним керівником, учителем предметником , в кожному кабінеті.
Перед осінніми, зимовими, весняними та літніми канікулами проводились єдині уроки з безпеки життєдіяльності учнів. На сторінках класного журналу «Бесіди з безпеки життєдіяльності» записувалися відповідні бесіди.
Кожним учителем-предметником проводився інструктаж перед виконанням завдання лабораторної або практичної роботи, зміною видів діяльності на уроках трудового навчання, фізичної культури, які фіксувалися в класних журналах.
Своєчасно проводилися інструктажі з дітьми перед виїздом за межі закладу. Проведено ряд інструктажів із ТБ при виявленні незнайомих і вибухонебезпечних предметів, як діяти при оголошенні сигналу «Повітряна тривога» ( дистанційно), які обліковані у журналах інструктажів та на відповідних сторінках класних журналів.
Класні керівники щотижня проводили профілактичні бесіди щодо запобігання дитячого травматизму. Проводилися додаткові позапланові бесіди за фактами нещасних випадків з учнями, в межах області, які фіксувалися в класних журналах.
VI. Охоплення учнів гарячим харчуванням
У 2021-2022 навчальному році було організоване повноцінне, безпечне та якісне харчування дітей (замовлення та прийняття безпечних і якісних продуктів харчування та продовольчої сировини в необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології виготовлення страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку, виконання норм харчування, наявність сертифікатів якості тощо) за рахунок бюджетних коштів. Всі учні (окрім 1 дитини), які навчаються у закладі, є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Гарячим безкоштовним харчуванням був охоплений 141 ученьгімназії.
Постійно здійснювався бракераж сирої та готової продукції, результати заносилися до журналів бракеражу медичною сестрою.
Постійно опрацьовувалась та надавалась інформація щодо кількості дітей, які одержують харчування. Двотижневе меню розроблено на основі примірного, погоджено Держпродспоживслужбою, норми харчування виконувалися.
Видано наказ від 31.08.2021 року № 58 «Про організацію гарячого харчування здобувачів освіти ліцею в 2021-2022н.р.». Відповідальною за організацію харчування призначена заступник директора з навчально-виховної роботи Сорочинська Н.Д. Призначено відповідальною за проведення щоденного бракеражу медичну сестру гімназіїШкоду Катерину Сергіївну. Затверджено графік роботи їдальні та графік харчування учнів по класах, та чергування педагогічних працівників.
VII. Використання мережі Інтернет
У закладіосвітистворюютьсяумови для безпечноговикористаннямережіІнтернет, в учасниківосвітньогопроцесуформуютьсянавичкибезпечноїповедінки в Інтернеті.
Використання Інтернет-ресурсів – один ізінструментів для навчання та викладання, однак він може створювати серйозні ризики для користувачів, якщо не дбати про безпечний доступ до мережі та не дотримуватись правил користування нею.Аби уникнути таких ризиків, заклад має власну політику щодо безпечного користування мережею Інтернет, яка передбачає:
- мережевий захист (Brandmauer) – вбудований Microsoft Windows між мережевийекран, який є частиною Центру забезпечення безпеки Windows;
- наявність антивірусної програми та її вчасне оновлення – Avast;
- користування Інтернет ресурсами під час навчальних занять під наглядом педагогів;
- моніторинг ресурсів гімназії (веб-сайт «Бродницька гімназіяЗарічненської селищної ради Вараського району Рівненської області» та сторінка у соціальної мережі Facebook,у якій учасниками є здобувачі освіти, батьки, педагогічні працівники);
- збереження персональних даних учасників освітнього процесу.
У закладі не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди. За загальним правилом перед зйомкою та розміщенням фото-відеоматеріалів закладом освіти на своїх веб-ресурсах, отримуємо дозвіл на це від батьків чи інших законних представників дитини.
У закладірозроблені правила користування мережею Інтернет для учнів:
- використання Інтернет-ресурсів виключно з навчальною метою;
- заборона відвідування сайтів, які містять непристойну, заборонену інформацію;
- використання інформації з Інтернет-ресурсів має містити посилання на джерело отриманої інформації;
- заборона поширення інформації, що може образити інших осіб або заподіяти їм шкоду.
VIІI. Антибулінгова політика
Практичним психологом, класними керівниками планувалася робота по запобіганню будь-яким формам дискримінації і булінгу в закладі. Ця робота проводиться систематично та охоплює всіх учасників освітнього процесу:
- на веб-сайті закладу освіти в розділі «Протидія булінгу» та на «Головній сторінці» розміщено рекомендовані Міністерством освіти і науки України, Міністерством цифрової трансформації України матеріали, спрямовані на підвищення рівня кібербезпеки дітей;
- на 1 вересня 2021 року розроблено план проведення профілактичних та інформаційно-просвітницьких заходів із батьками, дітьми та педагогами щодо невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на 2021-2022 роки та оприлюднено на сайті закладу;
- проведено онлайн інформаційно-роз’яснювальну роботу з батьками та учнями за напрямами безпеки дітей в Інтернеті, захисту від впливу шкідливої інформації, запобіганню кіберзагрозам, доведено до відома контакти, куди вони можуть звернутися за допомогою, а саме: національна дитяча гаряча лінія 0-800-500-225 (безкоштовно зі стаціонарних), 116111 (безкоштовно з мобільних), безкоштовна цілодобова гаряча лінія для жертв домашнього насильства – 15-47, безкоштовна Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства – 116-123;
- 8 лютого 2022 року, у День безпечного Інтернету, у закладі інспектором ювенальної превенції СафоновимВолодимиром Олександровичем було проведено години спілкування з питань безпечного користування Інтернетом серед здобувачів освіти;
- практичний психолог закладу систематично проводить просвітницьку та профілактичну роботу щодо протидії кіберзлочинам, булінгу та іншим правопорушенням в мережі Інтернет;
- під час проведення акції «16 днів проти насильства» (25.11.-10.12.2021) старшокласники переглянули та обговорили відеоролики «Як боротися з кібербулінгом серед дітей», «Почни говорити»;
- за запитом батьків учнів початкових класів практичним психологом закладу розроблено буклет «Статеве виховання дитини в сім’ї» та проведено індивідуальні консультаційні бесіди з батьками.
Для формування антибулінгової політики у закладі створено комісію та затверджено план заходів на запобігання та протидію булінгу(наказ №49 від 31.08.2021 р.). Протягом року критичних випадків насильства не виявлялося, звернень учнів та батьків не було. Та слід відмітити, що у закладі навчаються діти, які провокують булінг. Це діти із сімей, які знаходяться у складному соціально-економічному становищі або потрапили у складні життєві обставини.
Аналіз цих чинників дає змогу вчасно попереджати насильство щодо дітей. До цієї роботи залучалися представники батьківської громадськості та представники ювенальної превенції.Анкетування, яке проводилося в кінцінавчального року показало, щопоняття «булінг» у розуміннідітейдещоспотворене. Звичайне зауваження з боку дорослих, яке носить рекомендаційний характер, сприймається як булінг. Тому це питання щепотребує ситематичної роботи по роз’ясненню самої суті, проведенню інформаційних заходів, демострування прикладів із життя.
IX. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
Основними завданнями інклюзивного навчання у 2021-2022 навчальному році були такі напрямки:
здобуття дітьми з особливими освітніми потребами відповідного рівня освіти у середовищі однолітків згідно з Державним стандартом загальної середньої освіти;
забезпечення різнобічного розвитку дітей, реалізація їх здібностей;
забезпечення диференційного психолого-педагогічного супроводу;
створення позитивного мікроклімату у закладі, формування активного міжособистісного спілкування дітей з особливими потребами з іншими дітьми;
надання консультативної допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та залучення батьків до розробки індивідуальних програм навчання.
Інклюзивне навчання в закладі організоване на підставі заяв батьків, висновків ІРЦ та наказів директора «Про організацію навчання за інклюзивною формою».
У закладі навчається шестеро дітей у 4-х інклюзивних класах ( 1, 5,6,7). Учні з особливими освітніми потребами достатньо розвинені фізично, тому колектив забезпечує гнучкість у використанні середовища: дизайн класних кімнати; в організації освітнього процесу – використання гнучких методів навчання, викладання, пристосування навчального матеріалу, розроблення індивідуальних навчальних планів, відповідно до освітніх потреб дитини; розумне пристосування (інформативність, наявність позначок, написів, вказівників, тощо), обладнання, забезпечення розвивальними матеріалами.
У закладі відсутня ресурсна кімната, яка призначається для проведення індивідуальних та групових психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять, психологічного розвантаження, формування навичок самообслуговування. Асистенти вчителів працюють над поповненням матеріальної бази, створенням дизайну навколишнього середовища для комфортного перебування дітей з особливими освітніми потребами.
Заклад взаємодіє з батьками дітей з ООП та фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.
При освітньому закладі створено групи з розроблення індивідуальних програм розвитку дітей з ООП та команди психолого-педагогічного супроводу для кожної дитини. Щороку ця група, враховуючи рекомендації психолого-медико-педагогічної консультації та висновкиінклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, розробляють індивідуальні програми розвитку на кожного учня з ООП.
Членами такої групи обов’язково є батьки, асистент учителя, фахівець інклюзивно-ресурсного центру, класний керівник, практичний психолог та заступник директора гімназії. ІПР обов’язково узгоджується з батьками дітей під розпис. Членами команди психолого-педагогічного супроводу також, обов’язково, є батьки, асистент учителя, класний керівник, практичний психолог та заступник директора з навчально – виховної роботи. Дана команда аналізує динаміку розвитку дитини та визначає основні корекційно-розвивальні завдання на навчальний рік. Робота команди супроводу відзначається ефективністю, так як, активізує і спонукає батьків до співпраці та контролю над дітьми, організовує подальше правильне навчання і виховання з метою корекції недоліків емоційно-особистісного, мовленнєвого розвитку дитини, підвищення рівня розумового розвитку та інтересу до знань, активізації пізнавальної діяльності і соціальної адаптації.
Під час вивчення питання стану реалізації інклюзивного навчання було виявлено, що залучення дітей з особливими потребами до такої форми навчання позитивно впливає на соціально-емоційну сферу, фізичний та творчий розвиток, більш прихильне ставлення до них учнів класу. Вчителі та батьки відзначають, що за період навчання учнів за інклюзивною формою відбуваються позитивні зміни: вони із задоволенням спілкуються з однолітками, краще адаптуються до роботи на уроці, швидше звикають до ритму уроку, позитивно ставляться до навчання, адекватно реагують на зауваження вчителя. Найбільшим успіхом учнів є те, що вони не помічають своєї відмінності від однолітків, вільно з ними спілкуються, беруть участь у житті класу.
Спільна робота освітнього закладу і батьків має позитивний результат – батьки зацікавлені в тому, щоб діти відвідували заклад освіти, отримували відповідні знання, навички, були інтегрованими в суспільство. Та, з огляду на несистематичний контроль з боку батьків та не надання відповідної допомоги при виконанні домашніх завдань, порушується єдність вимог до дитини з боку батьків і педагогів.
Безконтрольність вдома не сприяє позитивно-емоційному настрою дитини, не надає їй віри в свої сили і можливості, цим самим, не забезпечуючи значного прогресу у розвитку дітей з ООП.
Тісна співпраця освітнього закладу з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого-педагогічного супроводу дітей включає в себе індивідуальні консультації батьків з дітьми, консультації асистента учителя, проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей з метою визначення освітньої програми, організації психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, а також з метою аналізу динаміки психічного розвитку і навчальних можливостей дітей.
Асистент вчителя, практичний психолог, соціальний педагог, які здійснюють психолого-педагогічний супровід дитини, ведуть журнали обліку роботи та занять з дітьми протягом усього навчального року та відповідно з індивідуальною програмою розвитку.
X. Організація освітнього процесу
Випускники 9 класу минулого 2020-2021 навчального року працевлаштовані, про що свідчить результат наведеної нижче таблиці:
Отримання базової загальної освіти випускниками 9-х класів:
№ з/п |
Навчальний рік |
Усього випускників |
Кількість випускників 9-х класів, які |
|||
Продовжують навчання в ЗЗСО |
ПТНЗ |
ВНЗ І-ІІ рівня акредитації |
||||
9 клас |
2020 – 2021 |
14 |
11 |
3 |
XI. Стан і розвиток мережі закладу
У 2021-2022 навчальному році в закладі працювало 22 педагогічних працівники і 7 працівників із числа обслуговуючого персоналу. У 2022 році не було зараховано до освітнього закладу дітей з числа ВПО. Навчання завершило 142 учні у 1- 9 класах:
- 1-4-х – 4 класи (55 учнів);
- 5-9-х – 5 класів (87 учні).
Мова навчання – українська. Середня наповнюваність класів становила 15,7 учнів, що дещо збільшилась порівняно з попереднім роком.
У 2021-2022 навчальному році переведено на наступний рік навчання 13 учнів 9 класу, які завершили здобуття повної загальної середньої освіти.
XІІ. Кадрове забезпечення
За якісним складом педагогічних працівників наш заклад має можливість надавати здобувачам освіти якісні освітні послуги.
Із вищою освітою у школі працює 21 вчитель, середню спеціальну освіту має 1 педпрацівник. Всі педагоги є штатними працівниками закладу освіти.
- 5 педпрацівників мають вищу кваліфікаційну категорію;
- 11вчителівмають І категорію;
- 1 вчитель – ІІ категорію;
- 4 вчителі – спеціалісти.
Педагогічні працівники працюють за фахом, за винятком вчителів музичного, образотворчого мистецтва та мистецтва.
Система організації підвищення кваліфікації педагогічних працівників
Система організації підвищення кваліфікації педагогічних працівників зазнала ключових змін на виконання положень закону України «Про освіту» та реалізації прав педагогічних працівників на вільний вибір освітніх програм, форм навчання, суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації. Заклад перейшов на реалізацію Порядку підвищення кваліфікації педагогічних працівників, відповідно до Постанов КМ № 800 від 21.08.2019 та №1133 від 27.12.19, яким встановлено загальний обсяг підвищення кваліфікації не менше 150 годин на 5 років.
У закладі освіти створені умови для постійного підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розроблено, затверджено й оприлюднено перспективний план підвищення кваліфікації на 2022 рік. У 2021-2022 навчальному році за бюджетні кошти пройшли курси підвищення кваліфікації на базі Рівненського ОІППО всі вчителі закладу. Крім того педагогічні працівники підвищують свою кваліфкацію на різних освітніх платформах: Всеосвіта, EDEra, Prometheus та ін.
Результатиатестаціїпедагогічнихпрацівників
У 2021-2022н.р. проходили чергову атестацію 5 педпрацівників – Мосійчук Н.М. (вчитель початкових класів), Вишневська Н.Г. (вчитель іноземної мови), МойсієвичЮ.В.(вчитель фізики, Сорочинська Н.Д.( заступник директора з навчально – виховної роботи), Базевич Т.В.( директор гімназії).На належному рівні було проведено вивчення системи роботи вчителів, що атестувалися, та їх творчі звіти.
За результатами атестації рішенням комісії І рівня троє педпрацівників підтвердили відповідність займаній посаді: одному присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», двом педагогам підтверджено раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії».
За результатами атестації рішенням комісії ІІ рівня двом педпрацівникам Сорочинській Н.Д., заступнику директора з навчально -виховної роботи та Базевич Т.В., директору гімназії, підтверджено відповідність займаній посаді.
XIII. Методична робота. Педагогічна діяльність педагогічних
працівників
Методична робота в закладі була спрямована на ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти, розбудову внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти.
На початку навчального року в ЗЗСО було видано наказ про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами, що визначає науково-методичну проблему, над якою працюватиме школа, структуру організації методичної роботи.
У 2021-2022 навчальному році педколектив другий рік працював над реалізацією методичної проблеми « Формування професійних компетентностей педагогічних працівників для роботи в умовах НУШ», апробовуючи та застосовуючи обрані педагогічні технології компетентнісного підходу до вивчення предметів.
Науково-методична робота здійснювалась структурними підрозділами:
- педагогічна рада;
- проблемний семінар;
- творча та динамічна групи;
- постійно діючий психологічний семінар-тренінг;
- самоосвіта;
- індивідуальна педагогічна діяльність.
Аналіз підсумків методичної роботи показав, що вона була спрямована на створення інформаційних, науково-методичних, організаційно-педагогічних умов для професійно-особистісного зростання педагогів, удосконалення освітнього процесу, якості знань та вмінь учнів, утвердження компетентнісного підходу.
На засіданнях проблемного семінару, що проводились за планом, було розглянуто методологічні засади формування ключових компетентностей нової української школи, формування ключових компетентностей здобувачів освіти у процесі вивчення базових дисциплін (керівник семінару Сорочинська Н.Д.).
Робота структурних підрозділів: МО вчителів природничо – математичного циклу (керівник Мойсієвич Ю.В.), МО вчителів початкових класів (керівник Меснікович Л.П.), МО вчителів суспільно – гуманітарного циклу (керівник Гаврилович М.І.), МО класних керівників (керівник Мойсієвич В.П.), МО вчителів інклюзивної освіти (керівник – Юшкевич О.С,) була також підпорядкована реалізації педагогічної проблеми та вирішенню головних завдань методичної роботи. Підсумки роботи цих об’єднань підбиті на останніх засіданнях, визначені завдання на наступний навчальний рік. Стан методичної роботи проаналізований у відповідному наказі.
Методична робота в закладі проводилась згідно плану, щопонеділка проводились оперативні методичні наради, щомісяця – наради з планових питань, а також опрацьовувались документи МОН України та інших органів системи освіти. Більше уваги в порівнянні з попередніми роками було приділено формуванню внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу.
Більшість учителів провела показові уроки з метою обміну досвідом з колегами. Перебувала під контролем індивідуальна методична робота вчителів гімназії. Значна увага зверталась на організацію роботи 1-4 класів початкової школи за принципово новими програмами та стандартами НУШ, забезпечення комфортного освітнього середовища.
Основніпитання, щорозглядалися в ходіметодичних та оперативнихнарад:
- діяльність педагогічного колективу з удосконалення освітнього середовища;
- самоосвітня діяльність вчителя;
- компетентнісний підхід в освітній діяльності;
- формувальне оцінювання здобувачів освіти.
Охоплено напрямки:
- методичні проблеми;
- відвідування учнями ліцею;
- організація харчування учнів у закладі;
- питання з безпеки життєдіяльності;
- навчальна компетентність учнів і професійний рівень компетентності вчителя;
- стан викладання навчальних предметів і рівень навчальних досягнень учнів;
- робота з обдарованими дітьми;
- сумісна праця сім’ї та ліцею у вихованні підростаючого покоління;
- питання переведення здобувачів освіти на наступний рік навчання та випуску учнів з ліцею;
- питання академічної доброчесності.
XIV. Робота педагогічного колективу
за дистанційними технологіями навчання
З метою забезпечення здобувачам освіти можливості реалізації конституційного права на здобуття освіти в умовах карантину СОVID-2019 (27 вересня- 06 жовтня 2021 року) та в умовах воєнного стану з 24.02.2022 – 07.06.2022 року навчання здійснювалося в дистанційній формі. За період карантину виконано навчальні плани і програми за рахунок ущільнення навчального матеріалу.
Дистанційне навчання реалізовувалося шляхом використання технологій дистанційного навчання.
Вчителі-предметники завантажували інформацію для учнів протягом усього карантинного періоду, дистанційного навчання (розробки уроків, посилання на електронні підручники, бібліотеки, предметні сайти, освітні портали).
Класні керівники повідомляли батькам учнів про перехід освітнього закладу на роботу за дистанційними технологіями навчання з використанням соціальних мереж, телефонних дзвінків та повідомлень. Пересилали батькам здобувачів освіти посилання на Google Диск, на якому розміщені матеріали до уроків.
Вчитель інформатики Музичко В.М.розмістив на сайті гімназії повідомлення про перехід освітнього закладу на роботу за дистанційними технологіями навчання.
Проведено позачергове засідання педагогічної ради Бродницької гімназіїз метою додаткового опрацювання наказу Міністерства освіти і науки Українивід 25.04.2013 № 466, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за № 703/23235 «Про затвердження Положення про дистанційне навчання» зі змінами, внесеними наказом МОНУ від 14.07.2015 року № 761 «Про затвердження Змін до Положення про дистанційне навчання».
Призначено голів методичних об’єднань відповідальними за методичний супровід при розробці методичних рекомендацій, документів планування навчального часу, практичних завдань із методичними рекомендаціями щодо їх виконання, пакетів тестових завдань для проведення контрольних заходів, ділових ігор із методичними рекомендаціями щодо їх використання, інших навчальних ресурсів з окремих предметів.
Вчителі гімназії:
- Скоригували календарно-тематичне планування з урахуванням
матеріалу, відпрацьованого за допомогою дистанційних технологій
навчання.
- У обов’язковому порядку наповнювали інформацією хмарне сховище уроками у відповідності до скоригованого календарно-тематичногопланування та вчасно інформували адміністрацію гімназії про неможливість розміщення матеріалів або проведення дистанційних уроків з об’єктивних причин.
Вчител ігімназії, здійснюючи навчання з використанням дистанційних технологій, навчальні програми з предметів виконали в повному обсязі.
Робота класних керівників Бродницької гімназії з учнями та батьками під час навчання з використанням дистанційних технологій полягала у:
- Інформуванні батьків та учнів про перехід освітнього процесу у дистанційний режим, консультації (телефонний режим, групи у Viber).
- Оповіщенні у групі Viber важливої інформації для батьків та учнів.
- Збір інформації від учителів-предметників щодо виконання практичних завданьучнями та зв'язок з батьками (за необхідності).
- Виявленні учнів, які не охоплені дистанційним навчанням із різних причин, встановлення зв’язку з ними.
- Організації роботи класних керівників, вчителів-предметників, учнів, батьків із соціально-психологічною службою гімназії. Надання консультацій, порад у групахViber та у телефонному режимі.
- Профорієнтаційній роботі для учнів 9класу (віртуальні дні відкритих дверей).
Педагогічні працівники протягом усього дистанційного періоду працювали в освітньому закладі у гнучкому режимі в умовах карантину та воєнного стану.
XV. Навчальна діяльність здобувачів освіти
Упродовж 2021-2022 навчального року робота педколективу була спрямована на упровадження компетентнісного підходу в освітній процес, забезпечення стандартів НУШ для 1-4 класів.
Велика увага у гімназії приділяється включенню всіх дітей в освітній процес. Станом на 1 вересня 2021 року до 1-го класу було залучено 14 дітей, яким виповнилося 6 років.
В гімназії протягом 2021-2022 навчального року здобувала освіту 142 дитини . Серед учнів 5 – 9 класів показники високого рівня мають 10 учнів (11 %), достатнього – 45 учнів(52%), середнього – 31 учень (37%). У 3 та 4 класах НУШ застосовувалось формувальне оцінювання.
У 2021 -2022 навчальному році нагороджено Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні» таких учнів:
Месніковича Богдана – 5 клас
Меснікович Уляну – 5 клас
Мойсієвича Богдана – 5 клас
Мойсієвич Лілію – 5 клас
Полюховича Дениса – 5 клас
Крупко Ірину – 6 клас
Левчук Ілону – 7 клас
Полюховича Богдана – 7 клас
Юшкевича Тимофія -7 клас
Мойсієвич Софію – 8 клас.
У 2021-2022 навчальному році учні закладу освіти здобули ряд перемог у Всеукраїнських, обласних і районних конкурсах:
Всеукраїнські предметні олімпіади:
Мойсієвич Софія, 8 клас - переможець ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії;
Вишневська Марія, 8 клас - переможець ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії;
Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика:
Мойсієвич Софія , 8 клас - переможець ІІ (міжшкільного) етапу.
Конкурс «Об’єднаймося, брати мої» - переможець Давидович Валерій, 8 клас.
У закладі ведеться системний моніторинг стану відвідування занять учнями. Безпосередній контакт з учнями та їх батьками тримають класні керівники, які ведуть щоденний облік відвідування, оперативно з’ясовують причини відсутності дитини на уроках. У закладі ведеться Журнал обліку відвідування, який дає оперативну інформацію щодо стану відвідування у закладі щодня. У разі виявлення проблемних ситуацій вживаються заходи для уникнення пропусків занять. При потребі дитина відвідується вдома, інформуються органи місцевого самоврядування, ювенальної превенції, здійснюються дії, що дають реальний результат.
Проміжний зведений аналіз відвідування здійснюється за участю класних керівників та заступника директора з виховної роботи щомісяця. В основному учні занять без поважних причин не пропускають, своєчасно надають підтверджуючі документи: довідки із медичних закладів чи пояснюючі записки від батьків. З батьками існує порозуміння з цього питання, існує взаємодія.
XVІ. Виховна та позакласна робота
Відповідно до ст.15 Закону України «Про повну загальну середню освіту»виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у закладі освіти і ґрунтується на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини і громадянина, принципах, визначенихЗаконом України «Про освіту», та спрямовуватися на формування:
- відповідальних та чесних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;
- поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина; нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якою ознакою;
- патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини Українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;
- усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та порушень академічної доброчесності;
- громадянської культури та культури демократії;
- культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;
- прагнення до утвердження довіри, взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
- почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;
- культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості.
Зусилля педагогічного колективу закладу спрямовані на забезпечення єдності навчання, виховання і розвитку учнів як на уроках, так і в позаурочний час, розвиток партнерських стосунків з батьками для координації виховного впливу.
Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив закладу освіти орієнтується на чинну нормативно-правову базу з питань виховної роботи, а саме Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Концепцію виховання дітей та молоді», «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти», «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини», Програми національного виховання в закладах освіти Рівненщини на 2021-2025 роки, та нормативно-правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, департаменту освіти і науки Рівненської РДА, відділу освіти, культури , молоді та спорту Зарічненської селищної ради.
Для їх системної реалізації був розроблений план виховної роботи гімназії та скоординовані з ним плани виховної роботи класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання, спрямовані на формування ключових компетентностей та розвиток особистості дитини, створення умов для реалізації та росту її здібностей, талантів.
Виховна робота педагогічного колективу була підпорядкована проблемній темі школи: «Формування ключових компетентностей здобувачів освіти у виховній системі гімназії через впровадження інноваційних технологій в умовах оновлення змісту освіти».
2021-2022 навчальний рік вкотре довів важливість бути готовим сприймати виклики сьогодення, бути гнучким, пристосовуватись до нових умов праці та навчання. Змішана форма навчання, яку був змушений реалізувати заклад, карантинні обмеження, спричинені пандемієюCOVID-19, оголошенням із 24 лютого 2022 року воєнного стану вимагали від педагогів дещо інших форм комунікування із дітьми, пошуку нових форм виховної роботи. Підвищилася роль класного керівника як координатора навчальної та виховної роботи класу. Замість широкомасштабних заходів перевагу надано заходам у межах одного класу, актуальним були – онлайн-формат чи асинхронне інформування через сайт закладу чи спільноти в соцмережах.
З метою володіння достовірною інформацією про результативність виховної роботи було проведено анкетування учнів 1-9 класів, результати якого дають можливість більш ефективно планувати розбудову системи виховної роботи.
З метою розбудови у закладі освіти середовища,у якому забезпечується дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини, у 2021-2022н.р. було організовано роботу із оновлення Правилповедінки учасників освітнього процесу. 75% опитаних дітей відзначили, що з правилами ознайомлені та їх дотримуються; 25% зазначили, що правила розроблені, діти з ними ознайомлені, але їх не дотримуються.
Педагогічний колектив працює над створенням атмосфери співпраці, прагне активно залучати дітей до планування дозвілля. Тому у вересні 2021 року була проведена ділова гра «Банк ідей». На жаль, її результат виявив недостатню готовність дітей до активної позиції творця свого життя – раціональних пропозицій надійшло обмаль. Такий результат виявив необхідність більш активної роботи щодо формування лідерської компетентності.
Результати анкетування виявили, що: 66% опитаних учнів постійно беруть участь у заходах, що організовуються у межах класу; 20% – часто беруть участь; 14% – іноді; 9% учнів відповіли, що постійно беруть участь у заходах на рівні закладу; 28% – часто; 56% іноді беруть участь у таких заходах, як організатори та учасники. Таким чином, переважна більшість школярів залучені до організації класних виховних заходів; 37% – до організації загальношкільних; 66% дітей зазначили, що участь у заходах брали за власною ініціативою, 29% – за ініціативи дорослих.
Результати анкетування виявили важливість застосування активних форм виховної роботи, які б залучали більшу кількість дітей як організаторів відповідно до їх інтересів.
При організації позакласної роботи педагоги намагалися охопити усі напрямки виховної роботи, спрямовані на формування важливих компетентностей, зберегти традиції закладу й знайти цікаві для дітей активні форми проведення заходів.
Відповідно до плану роботи упродовж навчального року проведено такі загальношкільні заходи: День знань, перші тематичні уроки (класні керівники), Олімпійський тиждень. День здоров’я, Велике козацьке коло, присвячене Дню українського козацтва, Квест до Дня української писемності та мови, виховні заходи військово – патріотичного спрямування, приурочені до Дня Збройних сил України, реквієм пам’яті жертв голодомору «Страшні роки моєї України», акція «Запали свічу», відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом», заходи в межах акції «16 днів проти насильства», заходи у межах тижня правових знань за окремим планом, фотоконкурс «Моя Україна», Всеукраїнський конкурс «Український сувенір», новорічна композиція, відзначення Дня Гідності й Свободи (класні керівники);виховний захід пам’яті героям Небесної сотні «Ангели свободи» та ін.
Педагоги та учні закладу брали активну участь у Всеукраїнських та регіональних акціях, заходах. Так стали учасниками акцій: Протидія торгівлі людьми, 16 днів без насильства, День боротьби зі СНІДом, місячника «Увага! Діти на дорозі» (класні керівники 1-9 класів), Тижня безпечного інтернету.
Педагоги закладу шукають нові форми позакласної роботи, які були б цікавими для дітей, максимально залучали б їх до участі у заходах, мали глибокий виховний вплив. Так міцно увійшли до життя ліцею пізнавальні квести, флеш-моби, ділові ігри, проєктна діяльність, тощо. У своїх анкетах діти відзначають, що найбільше їм запам’ятались свята, заходи на природі, спортивні заходи, ігри. Подобаються екскурсії з відвідуванням пам’яток історії та культури, які, на жаль, цього року через карантинні обмеження проводилися в межах населеного пункту.
Самоврядування у закладі має давні і добрі традиції. За роки діяльності виробилася дієва об’єктивна структура дитячої організації, актив якої носить назву Президентська республіка. Очолювала його голова – Мойсієвич Анастасія. До складу входять Міністерства, які організовують, координують певний напрям життя гімназії: навчальний, санітарно - господарський, дозвілля, «Прес – центр», дисципліни і порядку, милосердя.
Члени Президентської республіки – найактивніша частина колективу, вони перші ініціатори нових ідей та починань. Їхніми силами організовано конкурс на краще оздоблення класної кімнати до Нового року, проведено вікторину «Чи знаєш ти правила дорожнього руху?». Лідери учнівського самоврядування – активні помічники при підготовці та проведенні позакласних заходів, акцій, конкурсів, тематичних тижнів. Щопонеділка у закладі проводилася лінійка, на якій підводяться підсумки роботи за минулий тиждень та здійснюється планування на поточний.
У класах діє учнівське самоврядування, яке має гнучку структуру, що відповідає особливостям конкретного класного колективу.
Робота учнівського самоврядування спрямована на тісну співпрацю учня, вчителя та батьків.
Разом із значними досягненнями слід відзначити ряд недоліків:
- певний формалізм у роботі органів дитячої організації;
- недостатній рівень педагогічного керівництва активом класних колективів;
- незацікавленість значної частини дитячого колективу.
У рамках екологічного виховання протягом навчального року відбулись місячники з благоустрою, трудові екологічні десанти з благоустрою прилеглої до гімназії території та території села, обеліску, оформлення квітників, створення декорації на зупинках села (https://itvmg.com/news/na-rivnenshchini-vchiteli-rozmalyuvali-avtobusnu-zupinku-foto-73632).
Формування культури здоров’я дітей є одним з пріоритетних напрямків діяльності педколективу. Здобувачі освіти залучені до участі в позакласній роботі спортивного спрямування, із задоволенням беруть участь у спортивних змаганнях, що проходять в рамках Олімпійського тижня, загальношкільному Дні здоров’я, змаганнях «Козацький гарт», присвячених Дню козацтва.
Всі проведені заходи та матеріали до них висвітлюються на офіційному веб-сайті гімназії та в спільноті соціальної мережі «Фейсбук» на сторінці Бродницької гімназії.
Батьки учнів– повноправні учасники освітнього процесу. Без тісної співпраці, досягнення взаєморозуміння неможливий системний виховний вплив на дітей та підлітків. Класні керівники тісно спілкуються з батьками своїх учнів, інформують їх про шкільне життя їх дітей, вирішують проблеми. У цьому навчальному році не було можливості провести традиційні очні загальні збори гімназії, спілкування відбувалося дистанційно, інформація обговорювалася в онлайн-режимі, при послабленні карантинних обмежень відбувалися позакласні батьківські збори.
Найактивніша частина батьківської громадськості – учасники освітнього процесу у важливих моментах організації діяльності закладу. Протягом 2021-2022 навчального року обговорювалисянаступні питання:
- Зміцнення матеріально-технічноїбази гімназії;
- Аналіз роботи за минулий рік, формування позитивнихт енденцій розвитку;
- Забезпечення співпраці гімназії, сім’ї та громадськості;
- Про організацію харчування здобувачів освіти.
- Профілактика дитячого травматизму, бездоглядності та безпритульності учнів закладу;
- Попередження правопорушень серед школярів;
- Про покращення матеріальної бази закладу.
Над реалізацією мети і завдань виховної роботи гімназії в 2021-2022 навчальному році працював увесь педагогічний колектив, оскільки створення виховного середовища – процес комплексний, безпосередній психолого-педагогічний супровід здійснювали 9 класних керівників, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог та заступник директора з навчально-виховної роботи.
У становленні системи виховної роботи важлива роль відводиться методичній роботі, в якій значну роль відіграють класні керівники. У рамках даного напрямку роботи в гімназії протягом року проведено чотири засідання методичного об’єднання класних керівників, на яких розглянуто питання аналізу виховної роботи за попередній навчальний рік, обговорено особливості організації освітнього процесу у поточному навчальному році, ефективну організацію дистанційного навчання та спілкування з дітьми, сплановано основні виховні заходи, проведено обмін досвідом щодо формування ключових компетентностей особистості; відбулися індивідуальні консультації, які були спрямовані на розвиток творчого підходу класного керівника до своїх обов’язків, використання актуальних виховних технологій, впровадження в практику роботи принципів безконфліктного спілкування, недопущення булінгу, жорстокого поводження з дітьми, організація безпечної роботи в мережі «Інтернет».
Класні керівники найтісніше взаємодіють з дітьми та батьками під час освітнього процесу, проводять системну копітку роботу з вивчення особливостей дитини, її здібностей і нахилів, умов проживання, рівня педагогічної культури родини, здійснюють моніторинг відвідування навчальних занять, проводять педагогічні консультації з батьками учнів, координують роботу колективу із створення оптимальних умов для реалізації здібностей і потреб дитини.
Для підтримання безпечного і комфортного відпочинку учнів на перервах організовано чергування по гімназії вчителів та класних колективів. Слід зазначити, що всі класи відповідально ставилися до виконання обов’язків чергування протягом навчального року.
Особлива увага протягом 2021-2022 навчального року приділялася організаціїдозвілля та відпочинкугімназистів у позаурочний час. У закладі працювали гуртки: декоративно – ужиткового мистецтва«Дивосвіт» (Полюхович І.С.), «Виготовлення виробів з бісеру» (Делідон А.Г.). Діти із задоволенням відвідували заняття відповідно до своїх інтересів.
XVІІ. Правовиховна робота
Формування правової культури юних громадян України, поваги до закону, нетерпимості до порушень прав і свобод, насилля в будь-якій формі – одне із важливих завдань системи виховної роботи закладу. Це планомірний комплексний клопіткий процес, який невпинно реалізовується на уроках, перервах, позакласній роботі, побудові міжособистісних стосунків в дитячому колективі, на рівні учитель–учень, батьки–дитина. Ключовим напрямком діяльності у цій галузі була робота над забезпеченням виконання нормативно-правових актів щодо недопущення проявів насильства як у сім’ї, так і дитячому колективі.
Правове виховання здійснюється як на уроках, так і під час виховних заходів. У закладі здійснюється систематична інформаційна робота із запобігання злочинності серед дітей. Класними керівниками проведено такі тематичні класні години: «Скажімо курінню «Ні!», «За хмарою тютюнового диму», «Вчимося бути толерантними», «Уміє той жити, хто вміє дружити», «Наркотики і підлітки», «Що варто знати про пиво та його вплив на організм», «Правила поведінки в закладі. Мій моральний кодекс», «Я маю права та обов’язки», «Нецензурні вислови і хуліганські жести. Що це?», «Світ без насильства. Скажемо «Ні!» булінгу», круглий стіл «Здоровий спосіб життя». Індивідуальні профілактичні бесіди психолога «Міжособистісні стосунки у класі», «Культура мовлення та спілкування», «Дотримання правової поведінки». У закладі проведені заходи в рамках освітнього проєкту «Я маю право», тиждень правових знань, акція «16 днів без насильства».
Створення психологічно комфортних умов для навчання та розвитку здібностей здобувачів освіти – пріоритетне завдання, над виконанням якого успішно працюють педагоги та працівники закладу. За результатами анкетування 90% учнів почуває себе безпечно, комфортно, перебуваючи у закладі. Діти відзначили, що володіють інформацією про булінг, інші форми насильства, ці знання переважна більшість отримала саме в гімназії. Проте значна частина дітей відзначила, що почувалася некомфортно через поодинокі випадки агресії або кепкування (44%), з них 28% потерпали від однокласників, 59% від інших учнів закладу. Разом з тим переважна більшість з цих дітей відзначили, що після звернень випадки кепкування та агресії припинились. Це свідчить про актуальність продовження реалізації антибулінгової політики закладу відповідно до розробленого плану дій. Ключовим напрямком діяльності 2021-2022н.р. у цій галузі була робота над забезпеченням виконання нормативно-правових актів щодо недопущення проявів насильства як у сім’ї, так і дитячому колективі. Документи були детально опрацьовані членами педагогічного колективу, проведена роз’яснювальна робота з батьками на батьківських зборах, серед дітей на класних годинах. У закладі на видному місці розміщені телефони довіри, за якими можуть знайти допомогу діти, що постраждали від проявів насильства.
В умовах реформування системи юстиції Україні, надзвичайно важливою є співпраця закладу освіти із відділом освіти, культури, молоді та спорту громади, органами ювенальної превенції. У 2021-2022н.р. така співпраця налагодилась особливо тісно, була викликана необхідністю спільних зусиль у забезпеченні належного рівня відвідування освітнього закладу учнями, профілактики правопорушень і злочинності, дотримання прав дітей.
Протягом року педагогами відвідано вдома родини, що не забезпечують належний рівень виховання дітей, складено відповідні акти. Ситуація склалася тривожна, її вирішення перебувало поза межами компетентності педагогів. Спільними зусиллями з соціальною службою, інспектором ювенальної превенції, дільничним інспектором поліції проводились відвідування проблемних сімей на дому, профілактичні бесіди з дітьми та їх батьками.
Адміністрація та педагогічний колектив продовжує тісно співпрацювати з органами самоврядування та ювенальної превенції, координувати виховний вплив на дітей, схильних до правопорушень, тримати їх у полі посиленої уваги.
XVІІІ. Соціальний захист
Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, які здобувають освіту в закладі, проводиться згідно з чинним законодавством. На початок навчального року було сформовано банк даних дітей пільгових категорій. Кількість дітей у них становить:
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 0;
- діти із багатодітних сімей – 56;
- діти із малозабезпечених сімей – 23;
- діти на інклюзивному навчанні – 6;
- діти учасників АТО – 0;
- діти, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС – 141;
- діти – внутрішньопереміщені особи – 0.
XIX. Профорієнтаційна робота
Профорієнтаційна робота розпочиниється з початкової школи і проводиться системно і планомірно. Уже першокласники знайомляться в ігровій формі із світом професій, підготовка до дорослого життя проводиться в подальшому як на уроках через навчальний матеріал, так і в позакласній роботі. У випускних класах профорієнтаційна робота побудована на тісному зв’язку закладу з вищими навчальними та професійними навчальними закладами. Оновлено куточок «Твоє життя – твій вибір», де розміщується актуальна інформація про зустрічі, Дні відкритих дверей, що проводяться на базі закладів вищої та професійної освіти.
Класними керівниками протягом 2021-2022 навчального року проводились виховні години профорієнтаційного спрямування. Мойсієвич В.П., класний керівник 9 класу, разом з дітьми підготувала та провела загальношкільний профорієнтаційний захід «Калейдоскоп професій».Допомогу класним керівникам у проведенні профорієнтаційної роботи надають практичний психолог ліцею ЮшкевичО.С., яка проводить анкетування учнів, індивідуальні бесіди, консультації щодо вибору майбутньої професії.
XX. Фінансово-господарськадіяльність
У 2021-2022 навчальному році за рахунок бюджетних та коштів спецрахунку:.
- Буде проведено поточний ремонт закладу – орієнтовно 120000 грн.
- Придбано медикаменти на суму 1700,00 грн.
- Облаштування кімнати для першого класу – 99071,80 грн.:
-
- дидактичний матеріал -18094,80 грн.
- мультимедійний комплекс – 38655,00 грн.;
- меблі – 42322,00 грн.;
-
На жаль, надати повну відпустку працівникам гімназії не можна було. З дати набрання чинності Закону України від 15.03.2022 року №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становить 24 календарні дні. Тому педагогічним працівникам гімназії надана частина щорічної відпустки згідно поданих заяв. Решта днів відпустки надана після підписання петиції Президентом України. Здійснена своєчасна виплата відпускних, матеріальна допомога на оздоровлення.
Технічний персонал отримує доплату за шкідливі умови праці.
XXІ.Завдання на наступний навчальний рік
У наступному навчальному році педагогічний колектив гімназії продовжить працювати над такими завданнями:
- Забезпечення якісного виконання Державного стандарту освіти України з усіх предметів.
- Оновлення системи управління ліцеєм згідно з тенденціями розвитку управлінської науки і вимогами Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту».
- Розробка і реалізація освітніх програм відповідно до сучасного змісту освіти і з урахуванням освітніх потреб та можливостей здобувачів освіти.
- Реалізація основних освітніх програм, спрямованих на формування і розвиток громадянської позиції, професійної та соціальної адаптації здобувачів освіти.
- Здійснення індивідуалізації освітнього процесу на основі широкого використання засобів ІКТ, через формування засобів і способів самостійного розвитку і руху учня в освітньому процесі.
- Вдосконалення знань педагогів про засоби та інструментарій дистанційного навчання для подальшого використання під час освітньогопроцесу.
- Оптимізація системи професійного та особистісного росту педагогічних працівників як необхідної умови сучасних освітніх відносин (створення гнучкої адаптивної системи безперервної освіти педагогів у процесі їх професійної діяльності; розширення використання педагогами сучасних освітніх технологій в системі основної і додаткової освіти).
- Оновлення організації, змісту і технологій освітнього процесу в напрямку забезпечення оптимальних умов формування духовно-моральної, соціально адаптованої, професійно орієнтованої особистості громадянина України.
- Створення умов для професійного самовизначення учнів шляхом організації системи профорієнтаційної роботи, допрофільної підготовки.
- Забезпечення інформаційної відкритості освітнього середовища гімназії з метою залучення партнерів соціуму для оновлення інфраструктури і змісту освітнього процесу.
- Створення психолого-педагогічного середовища, що сприяє фізичному розвитку і збереженню здоров’я учнів, яке забезпечує сприятливі, психологічно комфортні, педагогічно і соціально виправдані умови навчання.
- Розширення можливостей додаткової освіти та позаурочної діяльності здобувачів освіти в умовах гімназії.
Завершуючи свій виступ, хочу запевнити вас, що я завжди намагаюся реагувати на всі звернення, зміцнювати ту атмосферу довіри, партнерства, яка вже склалася в колективі вчителів, батьків та учнів.
Адміністрація Бродницької гімназії зробить все можливе, щоб наш освітній заклад був для дітей – школою радості, для батьків – спокою і надії, а для вчителів – місцем творчості.
ПРОТОКОЛ
звітування директора Бродницької гімназії Зарічненської селищної ради
за підсумками 2022/2023 навчального року
перед колективом та громадськістю
від 09.06.2023 р.
ЗВІТ
директора Бродницької гімназії
Зарічненської селищної ради
Базевич Тетяни Василівни
за підсумками 2023/2024 навчального року
На виконання п. 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 № 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів» та відповідно до Примірного положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, з метою подальшого утвердження відкритої, демократичної, державно-громадської системи управління освітою, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності у гімназії, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації, був проведений аналіз роботи за 2023/2024 навчальний рік.
У своїй діяльності протягом звітного періоду, як директор гімназії, я керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу освітнього закладу: Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про основні засади мовної політики в Україні», Статутом гімназії та чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти в цілому та загальної середньої освіти зокрема.
Освіта була й надалі залишається найвищим національним пріоритетом, основою для розвитку особистості, суспільства та держави. Сьогодні вона зазнає суттєвих змін – змінюються пріоритети, структура та зміст освіти, пов’язані з дією в країні воєнного стану.
Процес реформування освіти в Україні є спробою застосування нових форм роботи в межах традиційної системи.
Для сучасної освіти України є важливим запровадження системних змін, оновлень у змісті, формах, методах. Інноваційна діяльність набирає значної сили і значення, про що йдеться у законах України «Про освіту», «Про повну загальну освіту», «Про інноваційну діяльність», у Положенні Міністерства освіти і науки України «Про порядок здійснення інноваційної діяльності в системі освіти України».
Головним питанням сьогодення є опанування учнями вмінь і навичок саморозвитку особистості, що значною мірою досягається шляхом впровадження інноваційних технологій організації процесу навчання.
Сучасна освіта має бути освітою для життя – це гасло усього цивілізованого світу. Йдеться про те, що всі здобуті людиною знання мають активно й продуктивно використовуватися для вирішення професійних, соціальних життєвих проблем.
На посаді директора я працюю 7 років. Маю честь керувати творчим, працездатним учительським колективом – надійними, досвідченими, сумлінними працівниками. На кінець року в закладі працювало 22 педагогічних працівники та 11 працівників з числа обслуговуючого персоналу. І всі вони – різні за віком, досвідом, темпераментом, ставленням до роботи.
Педагоги закладу освіти потребують уваги, підтримки, допомоги, контролю й визнання своїх педагогічних здобутків, своєї неповторності. Розумію, що найбільше учитель потребує створення умов для творчої праці, для самореалізації та виконання своєї великої місії педагога і наставника молодого покоління.
У свою чергу педагогічний колектив, на сучасному етапі, вважає найважливішим допомогти кожній дитині досягти успіхів, реалізувати духовні, комунікативні, пізнавальні й творчі потреби. Тому співпраця учителів гімназії, учнів, батьків і громадських структур спрямована на досягнення кожною дитиною значущих для неї особистісних і колективних успіхів.
Цього року в нових складних умовах, як і минулого року, у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року (Указ Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в країні»), вчителі гімназії та батьківський колектив власними силами облаштували найпростіше укриття, що дало змогу проводити навчання в змішаному форматі, впроваджуючи очне та дистанційне навчання. Без особливих труднощів переходили, за потреби, на дистанційну форму викладання навчального матеріалу із запровадженням сучасних технологій. Навчання здобувачів освіти було організоване з використанням технологій дистанційного навчання та проводилося з використанням веб-сервісів Google Meet, веб- додатку Viber, згідно діючого в закладі розкладу, в режимі реального часу, навчальні плани були виконані, навчальний матеріал викладено та опановано учнями.
Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень є одним із глобальних завдань сучасного закладу освіти.
Здобувачі освіти отримують від педагогічних працівників інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень. У закладі здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти.
1. Заходи щодо виконання функціональних обов’язків щодо забезпечення обов’язковості базової середньої освіти
На початок 2023-2024 навчального року в закладі налічувалось 133 учнів, 6 вихованців ДНЗ «Веселка». Укомплектовано 9 класів.
У відповідності до чинного законодавства гімназія здійснює освітній процес відповідно до рівнів освіти:
· I ступінь - початкова освіта
· II ступінь –базова середня освіта
Мова навчання – українська.
Закінчили навчання 133 учні.
Протягом звітного періоду в гімназію не прибули діти з числа ВПО. Слід зауважити, що останнім часом кількість учнів залишається стабільною:
• 2019-2020 навчальний рік – 147 учнів;
• 2020-2021 навчальний рік – 144 учні;
• 2021-2022 навчальний рік – 142 учні;
2022-2023 навчальний рік – 139 учнів;
2023-2024 навчальний рік – 133 учні.
Станом на 01 червня, на підставі всіх документів, наказом зараховано 6 учнів до першого класу.
1 учень навчається на індивідуальній формі навчання.
У гімназії організовано інклюзивне навчання для дітей з особливими освітніми потребами.
Кількість учнів на інклюзивній формі навчання
№ з/п |
Клас |
К-сть учнів |
Асистент |
1. |
2 |
1 |
Делідон Алла Григорівна |
2. |
3 |
1 |
Крупко Надія Феодосіївна |
3. |
5 |
1 |
Крупко Оксана Василівна |
4. |
7 |
1 |
Меснікович Вікторія Володимирівна |
5. |
8 |
1 |
Юшкевич Олена Сергіївна Давидович Ганна Вікторівна |
Заклад освіти взаємодіє з батьками дітей з особливими освітніми потребами, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, залучає їх до необхідної підтримки дітей під час здобуття освіти.
Моніторинг показав, що учні гімназії толерантно ставляться до дітей з особливими освітніми потребами. Батьки дітей з ООП не відзначають дискримінації у ставленні до їх дітей.
Для створення освітнього середовища у закладі створено команду супроводу, яка опікується проблемами адаптації дітей з особливими освітніми потребами до освітнього середовища.
1.1. Створення умов для варіативності навчання та вжиті заходи щодо упровадження інноваційних педагогічних технологій у освітній процес
Організацію освітнього процесу забезпечуємо у відповідності до сучасних наукових підходів, принципів, зокрема принципів єдності і варіативності, демократичності, національної спрямованості, загальнолюдських цінностей і гуманізму, інформативності й інноваційності, гнучкості і динамізму, персоніфікації особистості.
Для забезпечення реальних умов для повноцінного розвитку кожної особистості створено таку освітньо-виховну систему, за якої інваріантний компонент навчального процесу гармонійно поєднується з освітніми послугами, кількість і якість яких визначаються варіативним компонентом змісту освіти. Тому формування і впровадження шкільного компонента розглядаються як основна передумова виконання кожним учнем власних інтелектуальних, моральних та духовних завдань, зумовлених його можливостями, потребами, інтересами та здібностями. Щоб покращити навчання дітей, урізноманітнюються види його діяльності. Робочий навчальний план на 2023-2024 навчальний рік розроблений відповідно Типових освітніх програм, затверджених МОН.
Розклад занять складався відповідно до санітарно-гігієнічних рекомендацій і можливостей закладу. У 2023-2024 навчальному році освітній процес було спрямовано на інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток кожної дитини, як особистості, здатної самостійно мислити і творчо діяти, використовувати знання в нестандартних ситуаціях.
Відповідно до методичних рекомендацій МОН України учні 1- 4 класів не оцінюються.
За підсумками навчального року 10 учнів були нагороджені Похвальними листами «За високі досягнення у навчанні»:
Крупко Ірина Олександрівна ( 8 клас),
Меснікович Богдан Володимирович ( 7 клас),
Меснікович Уляна Василівна ( 7 клас),
Мойсієвич Богдан Віталійович ( 7 клас),
Мойсієвич Лілія Геннадіївна ( 7 клас),
Полюхович Денис Віталійович ( 7 клас),
Мороз Дарина Олегівна (6 клас),
Меснікович Микола Олексійович (6 клас),
Крупко Соломія Миколаївна (5 клас),
Холодько Ярослав Сергійович (6 клас),
та Похвальними грамотами нагороджено 2 учнів 9 класу:
Юшкевича Тимофія Ярославовича та Меснікович Анастасію Олексіївну.
Державна підсумкова атестація за курс початкової та базової середньої освіти не проводилась. Відповідно до наказів МОН України від 11 січня 2024 року № 19 « Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2023/2024 навчальному році» здобувачі освіти, які завершували здобуття повної загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, були звільнені від проходження державної підсумкової атестації.
Участь в конкурсах, турнірах, змаганнях розкриває таланти і здібності дітей та часто стає першою сходинкою до високих досягнень. Учні гімназії брали участь у предметних олімпіадах, конкурсах. Проте, у зв’язку із дією карантинного стану, через високу захворюванність дітей, кількість заходів була обмеженою порівняно із минулими навчальними роками.
Залучення обдарованих дітей до безперервного процесу самовдосконалення здійснюється через використання різних видів урочної та позаурочної діяльності, а саме: уроки з використанням інноваційних технологій; уроки з розвитку критичного, креативного мислення, дитячої творчості; інтелектуальні ігри; предметні олімпіади; конкурси; виховні години; зустріч з цікавими людьми; предметні тижні; факультативи; екскурсії. Більшість із цих заходів проводились в режимі онлайн.
Протягом жовтня 2023 року учні гімназії брали участь у І етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад. В олімпіадах з 12 предметів взяли участь 25 учнів 6-9 класів. Була сформована заявка на участь учнів гімназії у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад. Однак у ІІ етапі олімпіад мало учнів нашої гімназії брало участь, оскільки в ході олімпіад у закладі було запроваджено дистанційне навчання для учнів 1-9 класів у зв'язку із ростом епідеміологічного рівня захворюваності серед здобувачів освіти. Юшкевич Тимофій ( учень 9 класу) взяв участь в олімпіадах з історії, правознавства, англійської мови та учениця 8 класу Горбачевська Дарина взяла участь в олімпіаді з англійської мови. Юшкевич Тимофій зайняв І місце на ІІ етапі олімпіад з правознавства та історії, і ІІ місце на ІІІ етапі.
У Міжнародному мовно-літературному конкурсі ім. Т.Шевченка взяв участь учень 9 класу Юшкевич Тимофій, який здобув І місце у ІІ етапі. Питання роботи з обдарованими дітьми розглядаються на засіданнях методичних об'єднань, педагогічних радах.
1.2. Організація різних форм позаурочної навчально-виховної роботи
Виховна робота протягом 2023/2024 навчального року здійснювалась згідно з відповідними нормативно-правовими документами та була спрямована на виконання завдань і реалізацію ідеї комплексного підходу до виховання.
Головна мета виховної роботи у 2023/2024 н. р. – виховання і розвиток творчої, соціально-адаптованої особистості, професіонала-патріота України шляхом науково-методичного забезпечення демократичного розвитку освітнього процесу.
Реалізація завдань виховної роботи у 2023/2024 навчальному році здійснювалася шляхом співпраці з педагогічним та учнівським колективами, з батьками учнів, позашкільними закладами та громадськими організаціями; через використання найбільш поширених виховних технологій за напрямками «Ціннісне ставлення до себе», основним завданням якого було забезпечення повноцінного розвитку в учнів охорони та зміцнення їх здоров’я, утвердження здорового способу їх життя, розвиток учнівського самоврядування, «Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей» було формування моральної особистості (доброти, взаєморозуміння, милосердя, толерантності, культури спілкування), різнобічних духовних потреб та інтересів; виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, національних цінностей українського народу, «Ціннісне ставлення до природи, до праці», завданням якого насамперед є формування почуття єдності з природою, свідомого ставлення та любові до неї, виховання господаря. Формування в учнів різнобічних потреб самореалізації творчого потенціалу в різних сферах діяльності й спілкуванні, розвиток дитячих обдарувань через систему позаурочних форм роботи та ефективну взаємодію сім’ї та школи було основним завданням напрямку «Ціннісне ставлення до культури і мистецтва». Заходи у напрямку «Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави» було реалізовано відповідно до основних нормативних документів, концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у ЗЗСО, з метою залучення учнів до активної соціально-громадянської діяльності, формування правової культури, почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей.
У багатьох конкурсах учні зайняли призові місця, а саме:
- У конкурсі декоративно - ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край» дипломами нагороджено учнів гімназії:
-Крупко Ірину ( 8 клас) –І та ІІ місце;
- Музичко Анастасію( 8 клас) – ІІІ місце;
- Островську Ірину (5 клас) – І місце);
-Холодька Ярослава ( 5 клас) – ІІІ місце.
2. У конкурсі Всеукраїнської новорічно-різдвяної виставки «Новорічна композиція» дипломами нагороджено:
- Крупко Ірину (8 клас) – ІІ місце;
- Холодька Ярослава (5 клас) – І місце.
3. У обласному заочному конкурсі фоторобіт в номінації «Портрет» дипломом нагороджено Полюховича Дениса, учня 6 класу.
Також наші діти, учні 9 класу Левчук Ілона та Гаврилович Вероніка взяли участь у огляді конкурсі української естрадної пісні «Юна зірка», де зайняли І місце.
Всі події, які відбуваються в гімназії висвітлюються на сайті закладу освіти. Створено групу гімназії в соціальній мережі Фейсбук, учасниками яких є вчителі, батьки та учні.
2. Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу освіти
Адміністрація закладу разом з трудовим колективом постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у належному стані. Зміцнення та модернізація матеріально-технічної бази закладу – процес невпинний. Фінансово – господарська діяльність закладу здійснюється на основі коштів місцевого бюджету, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування закладу.
Будівля гімназії прийнята в експлуатацію в 1947 році. Але не зважаючи на її вік та зношеність, адміністрацією приділяється достатньо уваги естетичному вигляду закладу. Коридори, вестибюль поступово озеленюються, змінюється їх оформлення. Подвір'я школи завжди прибране, доглянуте. Своєчасно обрізаються дерева, кущі, скошується трава на газонах.
Приміщення закладу постійно перебувають в належному технічному стані. Забезпечено дотримання світлового, теплового, повітряного режимів, санітарно-гігієнічного стану.
Навчальні класи та кабінети забезпечені обладнанням та меблями в обсязі, який дає можливість в основному проводити освітній процес на належному рівні, але всі вони потребують дооснащення сучасними засобами навчання.
Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці є одним із пріоритетних напрямків роботи. Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Територія закладу огороджена, відсутній доступ для стороннього автотранспорту та місця «схованок» – де учні можуть залишитися без нагляду дорослих.
Спортивний та ігровий майданчик, навчальні зони - безпечні для дітей та дорослих.
Матеріально-технічна база гімназії задовільна й відповідає санітарним вимогам з експлуатації навчальних приміщень й надання освітніх послуг.
Отримано дидактичний матеріал для забезпечення освітнього процесу у НУШ.
За кошти місцевого бюджету придбано побутову хімію, засоби дезінфекції, рідке мило, одноразові маски, медичні препарати.
Залучення додаткових джерел фінансування гімназії та їх раціональне використання є першочерговим завданням директора.
Проте, існують певні проблеми матеріально-технічного забезпечення:
1. Оновлення застарілих меблів.
2. Перекриття даху.
3. Забезпечення мультмедійними засобами.
Сьогодні ми дякуємо начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту Ніколайчук Вікторії Анатоліївні, всім батькам та працівникам нашого закладу освіти.
Велике спасибі Всім за взаєморозуміння та підтримку, як моральну так і матеріальну.
3. Вжиті заходи щодо забезпечення закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки
У 2023/2024 н.р. у закладі освіти працювали 22 вчителів (на постійній основі).
Освітній рівень педагогічного колективу має такі показники:
• мають повну вищу освіту: - 20 осіб ;
• мають базову освіту – 2 особи.
Склад педагогічних працівників за кваліфікаційними категоріями такий:
Спеціалістів вищої категорії – 9,
Спеціалістів І категорії – 10,
Спеціалістів ІІ категорії - 0,
Спеціаліст – 3.
Освітній процес на 100% забезпечено фахівцями, які мають відповідну освіту і володіють державною мовою.
В освітньому закладі діє певна система методичної роботи. Педагогічний колектив гімназії у 2023/2024 навчальному році продовжив роботу над методичною темою: « Формування професійних компетентностей педагогічних працівників для роботи в умовах НУШ».
У ході роботи над темою, вирішувалися такі завдання:
· науково-методичний супровід забезпечення вимог Державних стандартів;
· удосконалення фахової майстерності і кваліфікації педагогічних кадрів,
· підвищення їх психолого-педагогічної компетентності;
· забезпечення психолого-педагогічного та науково-методичного супроводу освітнього процесу;
· підвищення якості знань учнів засобами сучасних форм і методів роботи;
· організація роботи з обдарованими дітьми через підготовку та проведення олімпіад, участі у різноманітних конкурсах, турнірах, змаганнях;
· підвищення теоретичної, науково-методичної та фахової підготовки педагогічних працівників шляхом диференційованого підходу до організації внутрішньокільної методичної роботи;
· мотивація педагогів до використання сучасних підходів в організації навчально-виховної роботи, спрямованих на формування життєвих і предметних компетнетностей;
· удосконалення психолого-педагогічної освіти вчителів;
· поширення педагогічного досвіду працівників закладу освіти шляхом публікацій матеріалів на освітніх сайтах;
· забезпечення змістовного наповнення веб-сайту гімназії;
· підвищення рівня методологічної підготовки педагогічних кадрів, перенесення акценту з інформаційних на інтерактивні аспекти навчання;
· сприяння виробленню в учителів умінь і навичок удосконалення самоосвітньої діяльності;
· робота над удосконаленням сучасного уроку.
Ключовою формою методичної роботи з педагогами були методичні спільноти:
МО класних керівників – керівник Юшкевис О.С.;
МО суспільно-гуманітарного циклу – керівник Гаврилович В.П.;
МО природничо-математичного циклу – керівник Левчук О.В.;
МО вчителів початкових класів – керівник Козяр Вікторія Володимирівна;
МО асистентів вчителів та вчителів інклюзивної форми навчання – керівник Давидович Г.В.
Вчителі початкових класів постійно працюють над підвищенням фахового рівня та поширюють свій досвід роботи серед колег.
Однією з форм підвищення кваліфікації педагогів є курсова перепідготовка, яка відбувається планово з урахуванням побажань педагогічних працівників щодо змісту та форм проходження курсів. Протягом 2023-2024 н.р. вчителі проходили курсову перепідготовку згідно графіка на січень-грудень 2023 року та продовжили згідно графіка на січень-грудень 2024 року.
Поряд з курсовою перепідготовкою широко застосовуються можливості самоосвітньої діяльності. Кожен педагог постійно працює над підвищенням свого фахового рівня шляхом формальної (курси підвищення кваліфікації на базі РОІППО), неформальної (тренінги, семінари-практикуми, вебінари, майстер-класи) та інформальної освіти (самоосвіти). Вчителі пройшли велику кількість онлайн-курсів, вебінарів із різноманітної тематики. У системі методичної роботи є заходи, що сприяють підвищенню кваліфікації: конференції, семінари, консиліуми, педагогічні ради, майстер-класи.
У 2023/2024 н.р. 8 педагогів закладу атестувалися:
- на присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст І категорії»:
Левчук Оксана Василівна ( вчитель математики);
- на присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії»:
Полюхович Людмила Миколаївна ( вчитель початкових класів);
- На присвоєння 11 тарифного розряду асистентів вчителя:
Делідон Аллу Григорівну,
Меснікович Вікторію Володимирівну,
Давидович Ганну Вікторівну,
Юшкевич Олену Сергіївну,
Крупко Надію Феодосіївну,
Крупко Оксану Василівну.
Значна робота відводилась питанню виховання учнівської молоді. З цією метою організовувались різноманітні конкурси, свята, виставки, зустрічі з цікавими людьми.
Головними завданнями сучасного закладу освіти є турбота про постійне підвищення якості освітнього процесу, розвиток творчого потенціалу кожного вчителя й колективу в цілому, створення умов для підтримання інтелектуального фону, виховання дієвого інтересу до освітньої діяльності, впровадження сучасних педагогічних технологій, спрямованих на розкриття та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей дитини, на задоволення потреб у самовдосконаленні.
4. Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’я учнів та педагогічних працівників
4.1. Забезпечення організації харчування та медичного обслуговування учнів
Офіційний статус пільгового контингенту 2023-2024 н.р. у гімназії мають:
• малозабезпечених сімей – 13 (17 дітей).
Якісне і здорове харчування дітей – одна із умов здоров’я, розвитку та успішного навчання дітей. Заклад освіти, в якому дитина проводить більшу частину свого часу, має дбати про забезпечення умов для якісного і здорового харчування, а також формувати в учнів стійкі навички здорового харчування. В закладі належний матеріально-технічний стан харчоблоку та їдальні. В приміщеннях, де готується їжа та їдальні, дотримуються санітарно-гігієнічні вимоги. В їдальні розміщені примірники затвердженого примірного 4 -тижневого меню.
Медичною сестрою та адміністрацією ведеться щоденний контроль за фактичним виконанням меню, за якістю продуктів, що надходять до їдальні, умовами їх зберігання, дотримання термінів реалізації, дотримання технології виготовлення страв, дотримання санітарно-протиепідемічного режиму на харчоблоці, проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками харчоблоку. Всього забезпечено безкоштовним гарячим харчуванням учнів 1-4 класів – 100 %, 5-9 класів – 100 %.
Харчування здійснювало КП «Володимирецький комбінат громадського харчування».
Організовано повноцінне, безпечне та якісне харчування дітей (замовлення та прийняття до закладу безпечних і якісних продуктів харчування та продовольчої сировини в необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології виготовлення страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку, виконання норм харчування тощо). Розроблено та затверджено режим та графік харчування дітей у їдальні.
Проводився облік учнів, які отримували безкоштовне гаряче харчування.
Систематично опрацьовувалась та надавалась інформація до відповідних служб щодо кількості дітей, які одержують харчування.
У закладі функціонує кабінет медичної сестри, який укомплектований засобами медичного призначення та лікарськими засобами для надання першої та невідкладної медичної допомоги. У 2023-2024 н.р. всі учні пройшли медичні огляди, за станом здоров’я сформовані групи при проведенні фізичної культури, оформлені листи здоров’я для кожного класу. Протягом року учні систематично перевірялися на виявлення педикульозу. З учнями проводяться бесіди, анкетування, опрацьовуються санітарні бюлетені з профілактики грипу, корона вірусу, вірусного гепатиту, сказу, туберкульозу, особистої санітарії та гігієни.
Профілактична робота з попередження травматизму на належному рівні. Учні та вчителі обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх. Для цього проводився тиждень безпеки дорожнього руху, відпрацьовуються дії у разі надзвичайних ситуацій, запрошувалися спеціалісти для бесід з учнями, систематично проводяться інструктажі, тощо. Педагогічний колектив обізнаний з алгоритмом дій у разі нещасного випадку чи у разі погіршення стану здоров’я учнів (відповідно наказу Міністерства освіти та науки від 16.05.2019 № 659 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу». У 2023-2024 навчальному році у закладі не було жодного нещасного випадку.
Велика увага приділяється щодо дотримання санітарно-гігієнічного стану в закладі.
Велику увагу класні керівники, вчителі-предметники приділяють попередженню дискримінацій, насилля в учнівському середовищі, навичкам безпечної поведінки в Інтернеті.
Робота із запобігання дитячому травматизму упродовж 2023/2024 навчального року в гімназії здійснювалась на виконання нормативних документів з цього питання. З метою забезпечення реалізації державної політики щодо збереження життя та здоров’я дітей у гімназії протягом навчального року були видані накази з питань запобігання усім видам дитячого травматизму. Питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директорові, засіданнях методичної спільноти класних керівників, батьківських зборах тощо.
Кожен класний керівник виконував програму із запобігання всім видам дитячого травматизму, про що робились відповідні записи у класні журнали та щоденники учнів.
Обов’язковим було проведення індивідуальних бесід з учнями, відсутніми на заняттях.
З учнями проводилися цільові інструктажі перед початком заходів, що проводяться за межами, інструктажі з безпеки життєдіяльності перед початком кожних канікул, складались пам’ятки, велися записи у журналах обліку навчальних занять, у класних кімнатах оновлено куточки «Здоровий спосіб життя», «Профілактика дитячого травматизму».
Протягом навчального року проведені дні безпеки життєдіяльності перед виходами на осінні, зимові, весняні та літні канікули; місячник «Увага! Діти на дорозі» тощо.
У 2023/2024 навчальному році з метою запобігання всім видам дитячого травматизму педагогічному колективу необхідно продовжити повсякденно виконувати чинне законодавство стосовно безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу; класним керівникам проводити постійну профілактичну роботу щодо безпеки життєдіяльності учнів на належному рівні, в рамках суворого дотримання вимог законодавства України, вести необхідну документацію, постійно залучати фахівців та спільно з ними проводити з учнями, їх батьками роз’яснювальну, просвітницьку роботу, заходи з профілактики захворювань та дитячого травматизму, бесіди про дотримання правил безпеки при поводженні неповнолітніх із вибухонебезпечними предметами, піротехнічними засобами, тематичні заняття з питань профілактики отруєнь грибами, дикими рослинами тощо, продовжувати практику організації зустрічей з фахівцями: лікарями, пожежниками, представниками Національної поліції, забезпечити неформальну організацію проведення інструктажів з учнями щодо поведінки дітей під час освітнього процесу та в позаурочний час.
Протягом навчального року психологічна служба займалась питаннями протидії торгівлі людьми. Окремим напрямком роботи у 2023/2024 навчальному році слід виокремити роботу із профілактики та запобіганню захворювання на грип.
У гімназії реалізується політика попередження та протидії булінгу (цькуванню).
Проводяться інформаційно-просвітницькі заходи щодо профілактики булінгу: забезпечення відкритого доступу до інформації та документів щодо булінгу на веб-сайті закладу та регулярне її оновлення; організація співпраці з фахівцями ССД, ювенальної превенції щодо профілактичної роботи з питань попередження булінгу та насильству в сім’ях згідно з окремих планів спільних дій; організація проведення лекцій, бесід, тренінгів з профілактики булінгу для всіх учасників освітнього процесу; проведення виставки методичної та просвітницької літератури щодо профілактики жорстокого поводження, насильства та протидії булінгу.
У 2023/2024 навчальному році у закладі проводилися бесіди з учнями, батьками, вчителями щодо обізнаності у проблемі булінгу та його видів; ранкові зустрічі з метою формування навичок дружніх стосунків; заходи в рамках Всеукраїнського тижня протидії булінгу, Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», Всеукраїнського тижня права, тренінги з профілактики булінгу у рамках програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»; тематичні заходи, виставки, акції «Стоп булінг», створювався безпечний освітній простір; формувався позитивний мікроклімат та толерантна міжособистісна взаємодія в ході годин спілкування, тренінгів. Після анкетування були проведені бесіди щодо засобів реагування на прояви булінгу серед здобувачів освіти.
У гімназії немає зареєстрованих фактів булінгу. Адміністрація гімназії, педагогічні працівники та психологічна служба вчасно реагують на будь-які конфлікти під час освітнього процесу.
4.2. Дотримання правопорядку неповнолітніми та вжиті профілактичні заходи щодо попередження правопорушень з їх боку
У гімназії працює Рада профілактики правопорушень, робота якої направлена на те, щоб:
- формувати в учнів правові поняття, які б регулювали їхню поведінку; - вироблення в них навичок і звичок правомірної поведінки;
- формувати в учнів активну позицію у правовій сфері, тобто нетерпимого відношення до правопорушень, прагнення взяти участь у боротьбі з цими негативними явищами;
- вироблення уміння протистояти негативним впливам; -подолання у свідомості окремих учнів помилкових поглядів, які сформувались внаслідок неправильного виховання. Радою профілактики правопорушень було проведено правові всеобучі для учнів школи. Також здійснюються організаційні заходи з профілактики злочинності, правопорушень та запобігання бездоглядності серед неповнолітніх, під постійним контролем знаходились питання:
- максимального охоплення навчанням учнів;
- контролю за відвідування учнями гімназії навчальних занять;
- виконання заходів, спланованих у річному плані щодо попередження злочинності та запобігання дитячій бездоглядності.
Усі класні керівники та вчителі-предметники ознайомлені з нормативними документами, що регулюють роботу з питання проведення профілактичної роботи щодо попередження правопорушень та злочинів серед неповнолітніх. Питання профілактики правопорушень та злочинів серед неповнолітніх розглядаються на нарадах при директорові, засіданнях методичних спільнот класних керівників, педагогічних нарадах, батьківських зборах.
5. Залучення педагогічної та батьківської громадськості закладу освіти до управління його діяльністю, співпраця з громадськими організаціями
Педагогічний колектив працює в тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку дитини. Батьки є соціальним замовником гімназії, а тому беруть активну участь в освітньому процесі, є безпосередніми учасниками навчання та виховання підростаючого покоління. Батьки є учасниками позакласних заходів щодо профорієнтації, світу захоплень, родинними святами та святами пов’язаними з народними звичаями і традиціями українського народу.
У 2023/2024 н.р. всі заходи з батьками проводились як у очному, так і в онлайн-режимі.
Учнівське самоврядування – це сформована безпосередньо учнівською громадою організація учнів.
Діяльність органу учнівського самоврядування здійснюється відповідно до принципів демократичності, колегіальності, виборності, гласності, відповідальності за прийняті рішення, взаємодії та співпраці з іншими учасниками освітнього процесу. Органи учнівського самоврядування працюють у тісному контакті з педагогічним колективом гімназії, мають Статут, створений на підставі Конституції України, Закону «Про освіту», Декларації прав дитини. Учні гімназії беруть участь у заходах, проєктах, конкурсах, змаганнях та програмах згідно календаря творчих справ Президентської республіки.
6. Дисциплінарна практика та аналіз звернень громадян з питань діяльності закладу освіти. Реагування керівника на зауваження та пропозиції, викладені батьківським комітетом, радою, батьками, представниками інших органів громадського самоврядування
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Стаття 40 Конституції України усім громадянам України надає право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, які зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Право на звернення забезпечує громадянам можливість захищати свої права і законні інтереси та відновлення їх у разі порушення, участі в управлінні державними і громадськими справами та впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій.
За 2023-2024 навчальний рік не було винесено дисциплінарних стягнень.
Посадовими особами гімназії особистий прийом громадян проводився у відповідності до чинного законодавства України.
Як керівник закладу, щодня веду прийом громадян з особистих питань та з питань діяльності закладу освіти, розглядаю пропозиції, зауваження, прохання викладені батьками, радою, батьківським комітетом тощо, інформую управління про прийняті рішення.
У закладі є журнал обліку звернень громадян. Протягом 2023 року надійшло 149 звернень. З них: заяви від батьків (про зарахування дитини до закладу - 1, на групу продовженого дня - 25, до 1 класу - 13; про відрахування дитини із закладу - 1; про видачу довідки про зарахування) – 40.
За звітний період порушень термінів розгляду звернень не допущено.
Особисті прийоми громадян проводяться відповідно до графіку прийому громадян, розміщеному на інформаційному стенді.
Шановні учасники зборів. На цьому я закінчую свій звіт.
Щиро вдячна всім за щоденну наполегливу працю, творчість і винахідливість, за вклад кожного у виконання своїх обов’язків. Все це заради наших дітей, бо діти – то є оцінка нашого життя, його зміст і продовження. Ми повинні дати їм все найкраще, виховати їх добрими, розумними і щасливими.
Шановні батьки! спасибі за витримку, яку ви демонстрували під час навчального року. У цьому році, як ніколи раніше, ми відчули, що таке дійсно плідна співпраця.
Ми щиро дякуємо вам!
ВСІМ Миру та Перемоги!
Дякую за увагу!