Поради психологів
Ліки від вірусу - ми самі.
За цей період було прочитано, поширено, пролайкано безліч інформації про те, як треба поводитись у період карантину. І недаремно. Адже наше життя вимагало від нас постійної активності, концентрації ресурсів та обізнаності, а ми опинились в ізоляції. Особливо гостро відчувають це вчителі - люди типу професії «людини – людина», які потребують активної постійної взаємодії з соціумом. «Добре оточення - це не розкіш, а необхідність» сказав Р.Воллгейм. До того ж теперішній потік інформації переповнений негативними новинами та прогнозами, пов’язаними з епідемією коронавірусу. Проте життя триває і вимагає від нас тверезої оцінки даної ситуації й адекватності. Як зберегти спокій і не піддаватися паніці?
Хвилюватися – нормально.
Реакції, що ми бачимо зараз у суспільстві - дуже закономірні, адже коли є загроза життю, про яку застерігають у всьому світі - це не може не викликати певних емоцій. Такий психологічний тиск ніби «вмикає» ділянку мозку, що відповідає за реакцію виживання і організм людини переходить у стан «борись або втікай».
Запасання продуктами, надмірна роздратованість, страх перед невідомим – це все наслідок проживання стресу та кризової ситуації. Відчувати тривогу, страх та паніку – нормально, оскільки це нормальна реакція на ненормальні події.
Острів безпеки
У кожної людини, відповідно до ситуації, спрацьовують механізми захисту – процес усунення або послаблення психікою людини негативних, неприємних або травмуючих емоційних переживань. Це така реакція психіки, яка дозволяє адаптуватись до тих чи інших умов. Тому пропоную адаптуватись до теперішньої ситуації та вчитись зберігати спокій.
Кожен має позитивний досвід, який зміг сформувати у нас так звані «острівки безпеки» механізми захисту за допомогою яких ми здатні впоратись із складними ситуаціями. Як віднайти ці ресурси у собі? Спробуйте пригадати ті позитивні моменти , коли вам вдавалось впоратись з труднощами. Спробуйте пригадати тих людей, котрі були поруч із вами та допомогли пережити стрес. Якщо їх зараз уявити поруч із вами, то щоб вони сказали вам?
Спробуйте кілька простих вправ, які допоможуть змінити ваш емоційний стан.
Свіже повітря хороший ресурс для всього організму. Насичує кров киснем, спонукаючи мозок трансформувати нові ідеї, знаходити рішення із складних ситуацій. Оберіть для себе «персональний затишок», де б можна спокійно, протягом 15 хвилин побути на самоті та не думати ні про що.
Глибоке дихання та усунення мязевої напруги допомагають організму припинити виділяти гормон стресу та розслабитись. Проста вправа стане вами у пригоді «Глибокий вдих (рахуємо 1, 2, 3), затримуємо дихання \ напружуємо мязи (1,2,3), глибокий видих (1,2,3), не дихаємо\ розслабляємось (1,2,3)». Виконуйте цю вправу протягом декількох хвилин і ви помітите зміни свого емоційного стану.
Наш мозок, з одного боку, - геніальна машина, а з іншого – дуже «лінива» система. І якою інформацією ми будемо його наповнювати – так ми будемо себе почувати. Спробуйте використовувати «щоденник позитивних дій» - щовечора називайте 10 позитивних речей, з якими ви зустрілись протягом дня. Вони можуть бути мінімальні, але вони повинні бути. Тобто ми вчимо мозок думати позитивно та фокусуватись на доброму.
Добрий сон ще ніколи нікому не завадив. Саме сон є панацеєю від «усіх» хвороб. Він відновлює ресурси людини позбавляючи від негативних емоцій, переживань, тривоги.
Хобі. Ніщо не рятує нас від нудьги так, як наше захоплення чи цікава справа. Будь – то це читання книги, малювання, складання пазлів, генеральне прибирання, вишивання, спілкування з близькими, вранішнє заварювання кави, спорт, молитва – це все те, що здатне повернути нас до життя та сказати: «Не все так погано!»
Ніхто не може контролювати те, що може далі підкинути нам життя. Але ми здатні справлятися із ситуаціями у здоровий спосіб отримуючи досвід та віру у себе.
За матеріалами https://womo.ua